Etiketa: hungari

Populistët pro- Sovranitet, në rrugën drejt dominimit të BE në zgjedhjet 2018.
Pas fitores së presidentit kundër emigracionit masiv të Çekisë, Miloš Zeman në fundjavën e kaluar, duket se edhe tre të tjerë në zgjedhjet që po afrojnë në vendet e BE, populistët pro- sovranitet ...
Europa nuk është në Bruksel…Ne nuk do ta lejojmë Brukselin të na thotë cilët jemi”. /Orbán.
Duke folur për të përjavshmen gjermane ‘ Welt am Sonntag’, kryeministri i Hungarisë, zoti Orbán ha se Europa dhe BE nuk janë e njëjta gjë. Europa “nuk është në Bruksel, por në Berlin, në Budapest,...
Poloni dhe Hungari- së bashku kundër eurokratëve: “Nuk duam të jetojmë në një perandori”.
Kryeministri Viktor Orbán i Hungarisë dhe kryeministri Mateusz Moraëiecki i Polonisë, kanë shpallur një ‘vit të betejave të mëdha” me establishmentin e BE gjatë një samiti në Budapest. “Ne nuk ...
Soros nis programin ‘Media Blitz’ kundër Hungarisë
George Soros, miliarderi i fushatës së ‘kufijve të hapur’ ka nisur programin “media blitz” kundër Hungarisë, sipas njoftimit të qeverisë hungareze e cila është duke kryer  konsultën kombëtare mbi ...
Orbán i Hungarisë: BE po zbaton planin e Soros për përmbytjen e kontinentit me emigrantë nga bota e tretë.
Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orbán ia plasi në fytyrë Bashkimit Europian pse po adopton ndryshime në sistemin e azlit në bllokun BE. Qeveria e Hungarisë e shikon këtë si zbatim të “planit Soro...
Hungaria: BE me politikat mbi emigracionin “po përdhunon” politikisht ligjet dhe vlerat Europiane.
Ministri i jashtëm i Hungarisë, Péter Szijjártó ka vënë bast  se “beteja e vërtetë sapo ka filluar”, pas Gjykata e Drejtësisë së Bashkimit Europian kërkoi që Budapesti të lejojë Brukselin për të s...
Ligj anti- Soros? Hungaria shtrëngon rripat e financimit të fondacioneve.
Qeveria hungareze ka kaluar një ligj mbi organizatat jo qeveritare që financohen nga jashtë, siç janë edhe oganizatat dhe ondacioni i financuar nga George Soros. Ligji nënkupton rregulla më të ...
Edhe Polonia- në stilin Hungarez për kampin e emigrantëve.
Ministria e Brendshme e Polnisë tha se vendi i saj po merr parasysh krijimin e “fshatit kontenier” si kamp për azil- kërkuesit. Ministria pohon se frymëzimin për krijimin e këtij lloj kampi e ka m...
Presidenti i Hungarisë firmos ligjin që synon mbylljen e Universitetit të Soros
Presidenti i Hungarisë, Janos Ader miratoi të Hënën ligjin e shumë kontestuar që shihet si ligj që ka për synim mbylljen e Universitetit të Soros në Humgari, Universiteti i Europës Qendrore. Presi...
Hungaria i thotë “Stop!” Brukselit; mos kërcëno pavarësinë e vendit.
Të shtunën, sot, Hungari nisi një fushatë anti- BE që kërkon një vëzhgim të hollësishëm se si të merret vesh me politikat e Brukselit që sipas fushatës “po kërcënon pavarësinë e Hungarisë”. Një...
Faqja 4 prej 6« E para...23456