Etiketa: is_tag

Hungaria bllokon 50 miliardë euro nga fondet e BE-së për Ukrainën
Hungaria ka bllokuar ndihmën prej 50 miliardë euro të Bashkimit Europian për Ukrainën, vetëm disa orë pasi pranoi të hiqte veton për fillimin e bisedimeve të anëtarësimit. “Përmbledhje e turnit...
Presidenti Begaj pret presidenten e Hungarisë. Novak: Dialogu, rruga e duhur për zgjidhjen e situatës në Kosovë
Presidenti Bajram Begaj këtë të enjte ka pritur në një vizitë zyrtare presidenten e Hungarisë, zonjën Katalin Novak. Në themel të diskutimit në këtë takim duket se ka qenë bashkëpunimi dypa...
Komisioni i BE-së propozon bllokimin e fondeve për Hungarinë
Dega ekzekutive e Bashkimit Evropian rekomandoi të mërkurën që miliarda euro nga fondet e BE-së t’i mbahen Hungarisë. Kjo, për shkak të dështimit të saj për të zbatuar reformat solide të sundim...
‘Hungaria është më demokraci’ thotë Parlamenti Europian.
Shumica e anëtarëve të Parlamentit Evropian dënuan përpjekjet e qeverisë së kryeministrit hungarez Viktor Orban për të minuar themelet e demokracisë në Hungari. Lajmi u bë i ditur nga instituci...
Hungaria heq të gjitha masat anti-Covid me Shqipërinë
Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton se Hungaria ka hequr të gjitha masat kufizuese anti-covid për hyrjet në vendin e tyre. Qytetarëve shqiptarë nuk kanë më nevojë që të paraqesin ...
Hungaria shmanget nga ndihma për Ukrainën
Hungaria nuk autorizon kalimin tranzit të armëve për në Ukrainë, Viktor Orban: Në interes të qytetarëve tanë të mbetemi jashtë kësaj lufte Armët e destinuara për në Ukrainë nuk do të kalojnë tr...
Hungaria hap kufijtë për shqiptarët e imunizuar ndaj Covid 19; marrëveshje e ndërsjelltë
Qytetarët shqiptarë që janë vaksinuar kunder Covid-19, mund të shkojnë në Hungari dhe të kalojnë kufirin pa asnjë kufizim, duke filluar që sot. Ambasada hungareze në vendin tonë ka njoftuar mar...
Më 5 korrik busti i Skënderbeut në parkun qendror të Budapestit, Rama: Vend shumë i mirë, mund të bëhet një ‘tapet’ kuqezi…
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka shkuar në parkun qëndror të Budapestit ku pas pak javësh vendoset busti i Gjergj Kastriot Skënderbeut. Rama shoqërohet nga Veliaj në Budapest. Kryebas...
Kryeministri Rama viziton Hungarinë, zbulon arsyen e vizitës me ftesë të Orban.
Kryeministri Edi Rama ka mbërritur në Hungari, ku ndodhet për një vizitë pune, me ftesë të homologut të tij Viktor Orbán. Përmes një shënimi në facebook, Rama shkruan se vizita e punës ka të bë...
Hungaria, Serbia, Mali i Zi ‘nuk janë më demokraci’: Freedom House
Budapest (AFP) - Hungaria, Serbia dhe Mali i Zi nuk mund të quhen më demokraci pas prapambetjes demokratike të pashembullt, tha një mbikëqyrës i të drejtave të mërkurën, duke vënë në dukje veçanër...