Etiketa: is_tag

Hungaria kundër Kosovës: “Kosovarët të ndalojnë së provokuari serbët”
Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban ka mbajtur një qëndrim kundër Kosovës, duke iu referuar zhvilimeve më të fundit të ndodhura në Zveçan, ku u vra efektivi Afrim Bunjaku. Orbran shprehet se...
Në Hungari po rritet mbështetja për Kinën: Radio Europa e Lirë
Nga koha kur kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, është kthyer në pushtet në vitin 2010, Budapesti ka krijuar marrëdhënie më të ngushta me Pekinin dhe ka hapur dyert për rritjen e i...
Sa të varura janë Gjermania dhe Hungaria nga gazi rus?
Ministrat e vendeve të Bashkimit Evropian po diskutojnë se si të pakësojnë varësinë e tyre nga furnizimet me energji nga Rusia - si rezultat i pushtimit të saj në Ukrainë. Gjermania ka pranuar se...
Hungaria: Fushata e re paralajmëron BE duke planifikuar bllokimin e fluksit të emigrantëve
  Eurokratët duke përfshirë presidentin e Komisionit po punojnë krah për krah me George Soros për të përmbytur bllokun me emigrantë, Hungaria po paralajmëron qytetarët në një fushatë të re...
Hungaria pranon Nikola Gruevski si ‘azilant politik’.
Ish kryeministri i Maqedonisë, Nikola Gruevski ka thënë se Hungaria ka pranuar kërkesën për azil politik. Përmes një postimi në Facebook, Gruevski shprehet se ai ndiqet politikisht nga qeveria e v...
Media serbe thotë se Gruevski u arratis përmes Tiranës, dhe një spekulim me ‘Malevin’.
Në Maqedoni është lëshuar urdhër arrest ndërkombëtar për ish- kryeministrin e vendit, Nikola Gruevski, pas një vendimi gjyqësor që e dënon me dy vjet burgim nën akuzën e ‘shpërdorimit të fondeve p...
Orban denoncon ‘shantazhin’ e BE mbi censurën ndaj Hungarisë.
Kryeministri Viktor Orban pohoi se Hungaria do të rezistojë çdo përpjekjeje për “shantazh” në drejtim të zbutjes së qëndrimit të tij mbi emigrantët në prag të  votës në parlamentin e BE për të cen...
Politikanët Europian të lidhur me Soros i kërkojnë BE të presë fondet për Hungarinë.
(FOTO: Hans Eichel- minister francez dhe ish- komisionerët Europian Pascal Lamy, Franz Fischel dhe Yannis Paleokrassas)/ Katër figura të larta politike Europiane i kanë shkruar një letër Presid...