Etiketa: is_tag

Dështim historik mosanëtarësimi i sotëm, Hasani i kërkon Qeverisë t’i përmbushë zotimet që të thirret një mbledhje e re
Kryediplomati i Shqipërisë, Igli Hasani, ka konfirmuar që sot ka dështuar përfundimisht të vendoset në agjendë të Komitetit të Ministrave pika për anëtarësimin e  Kosovës në Këshill të Evropës. Ha...
Anëtarësimi në KiE, Kosova mbetet jashtë axhendës
Anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Evropës nuk është përfshirë në agjendën e Komitetit të Ministrave, që pritet të mblidhet këtë javë. Lajmi është konfirmuar nga zëvendësministri i Punëve të Jas...
Pas 29 vitesh Shqipëria del nga lista e vendeve në monitorim nga KiE me votë unanime
Pas 29 vitesh Shqipëria ka dalë nga lista e vendeve në monitorim nga Këshilli i Europës. Lajmin e ka bërë të ditur ministri i Jashtëm, Igli Hasani përmes një postimi në X, ku falenderon Asamble...
Kosova shënon fitoren e parë; cilët janë hapat deri në anëtarësimin e plotë në Këshillin e Evropës
Kosova ka kaluar me sukses të madh votimin e djeshëm në Komitetin e Asamblesë Parlamentare në KiE, që është edhe hapi i parë për procesin e anëtarësimit të vendit në Këshillin e Evropës. Kjo ndodh...
Ursula von der Leyen, sot vizitë zyrtare në Tiranë, dy delegacionet në bisedime në selinë e qeverisë.
Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, pas Shkupit, ditën e sotme pritet të zhvillojë një vizitë zyrtare në Tiranë. Von der Leyen pritet të mbërrijë në orën 14:30 në aeroporti...
Rezoluta kundër raportit të Dick Marty, Nikolla u dërgon letër anëtarëve të KiE: Korrigjoni gabimin tragjik ndaj Shqipërisë dhe Kosovës
Pas kryeministrit Edi Rama, edhe kryeparlamentarja Lindita Nikolla, u ka dërguar letër kryeparlamentarëve të shteteve anëtarë të Këshillit të Evropës për rezolutën e kundër raportit të Dick Marty-...
Shënime pas darkës së cunguar në Strasburg
Frrok Çupi Do të ishte jo fort komode të shkruash për një ‘shkrim’ të tjetrit, që sapo është lëshuar në gjithë rrjetin e botës. Po i them ‘shkrim’ fjalimit të Edi Ramës, mbajtur në Këshillin e ...
“Fjalimi i Ramës në KiE ndër fjalimet më të fuqishme në krejt historinë e ligjërimit politik shqiptar”, thotë Latifi
Filozofi dhe komentatori politik, Blerim Latifi, fjalimin e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama në Këshillin e Evropës e ka konsideruar si një nga më të fuqishmit në hitori të ligjërimit politik...
Valon Murati: “Edi Rama është në ofensivë për të çmontuar raportin e Dick Marty’t”
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, sipas kryetarit për Lëvizje për Bashkim, Valon Murati, që nga vera e këtij viti është në ofensivë për të çmontuar politikisht dhe juridikisht Raportin e Dick M...
Fjalimi që s’do të harrohet i Edi Ramës në Këshillin e Evropës: ‘1 orë për të vërtetën, pas 11 vjetësh padrejtësi!’
Nëse memoria për të kaluarën nuk sjell imazhe të qarta, nëse faktet aktuale nuk janë mjaftueshëm të dukshme, atëherë paramendojeni një situatë në të ardhmen, kur me akuza nga Rusia, presidenti ukr...