Etiketa: is_tag

Mali i Zi nënshkruan marrëveshje me Kishën Serbe
 Marrëveshja bazë ndërmjet Qeverisë së Malit të Zi dhe Kishës Ortodokse Serbe është nënshkruar në ora 10:00 në Podgoricë këtë të mërkure të 3 gushtit, shkruan Vijesti. Kontrata u nënshk...
Linja e Biden tani ndan kishën: Përplasen ipeshkëvit
Vëzhguesit më të vemendshëm e prisnin këtë: ardhja e Joe Biden po ndryshon gramatikën e përplasjes midis katolikëve në Shtetet e Bashkuara. Me Trump në Shtëpinë e Bardhë ishte baza që mund të mbur...
Kisha Katolike në Kosovë organizon meshë dhe mbledhje të hollash për të prekurit e tërmetit në Shqipëri
Kisha Katolike në Kosovë përmes një letre të lëshuar nga vikari gjeneral Don Shan Zefi, dërguar të gjithë meshtarëve, rregulltarëve e rregulltareve, dhe gjithë besimtarëve, i fton që të kremtohet ...
Edhe Kisha flet për ‘vetëvrasje’ pas dorëzimit të deputetëve nga Parlamenti
Nga: Imzot George Frendo, Arqipeshkvi Metropolit i Tiranë- Durrësit/ “Sivjet po kremtojmë pashkët në një moment shumë kritik dhe të tensionuar në vendin tonë. Unë nuk jam politikan, nuk po f...
Greqi: Dy të plagosur në një shpërthim jashtë kishës në Athinë.
(Foto nga: AP Photo/Thanassis Stavrakis)/ ATHINË, Greqi (AP) - Një polic grek dhe një kujdestar i kishës u plagosën në një shpërthim, ndërsa po këqyrnin një paketë të dyshimtë jashtë një kishe ...
Urimi: Imzot Frendo, Arqipeshkvi i Tiranës: ‘Pse të shtrijmë dorën për të fituar të drejtën që na takon!?’
“Krishtlindja na fton të mësojmë nga një foshnjë. Së pari, ai na mëson dinjitetin e njeriut, e çdo njeriu. Në fytyrën e Jezusit fëmijë shohim fytyrën e çdo njeriu, mashkull ose femër, i bardhë ose...
Pedofilia në Kishë: Publikohet një raport shok mbi murgjit anglezë
Disa murgj benediktinë kane përfunduar në stuhi në Angli. Një raport shok ka zbuluar ekzistencën e abuzimeve të kryera për vite ne dem te të miturve Giuseppe Aloisi / Disa murgj benediktinë ...
Australi, kërkesa për dhjake, priftërinj të martuar dhe një Kishë për LGBT
Në Australi, një kryedioqezë ka prodhuar një dokument pune ku kërkojne"gra dhjake dhe kapelane", "priftërinj të martuar" dhe një "kishë më gjithëpërfshirëse me persona LGBT" Nga: Matteo Orlando...
Shembet kisha historike gjermane, ndërsa disa xhami ndërtohen në gjithë vendin
Një kishë e shekullit 19, kisha e  St Lambertus në Immerath, Gjermani, është shembur përdhe pavarësisht nga protestat publike; ndërsa disa qendra islamike po ngrihen në gjithë vendin. Ndërtesa ...
Kryepeshkopi Anastas: Pas meje vjen një shqiptar
Duke bërë një përshkrim të vështirësive, por dhe të punës kolosale në këto 25 vite që ndodhet në krye të Kishës Autoqefale të Shqipërisë, kryepeshkopi Anastas ka deklaruar në një intervistë për te...