Etiketa: kosova

Skandali/ Albin Kurti mbyll kufirin me Shqipërinë, taksë 22 euro për kamionët dhe për kalimtarët
Shqipëria ka deklaruar hapjen e kufijve tokësorë nga dita e sotme me të gjitha vendet fqinje, përfshirë dhe Kosovën ku jeton pjesa tjetër e kombit shqiptar . Disa herë kryeministri Edi Rama ka dek...
Nga nesër hapet kufiri me Kosovën
Nga 1 qershori 2020 Kosova rihap kufirin me Shqipërinë. Vendimi është marrë nga qeveria në detyrë. Ministri i Shëndetësisë në detyrë Arben Vitia tha sot se nga nesër do të hapen kufijtë tokësor...
Çfarë ndodhi mbrëmë në Kosovë pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese?!
Nga mbrëmë ka ndryshuar rrjedha politike në Kosovë. Me shumicë votash, gjyqtarët e Gjykatës Kushtetuese e kanë cilësuar të drejtë dhe në përputhje me kushtetutën e vendit vendimin e presidentit Ha...
Kushtetuesja i jep të drejtë Thaçit për dekretin
Gjykata Kushtetuese ka vendosur që t’i japë të drejtë presidentit Hashim Thaçi rreth dekretit për mandatarin e Qeverisë. Kushtetuesja vlerësoi se presidenti ka vepruar në përputhshmëri me nenin...
Thaçi: Isha i bindur se kisha vepruar në përputhje me Kushtetutën
Presidenti Hashim Thaçi, ka thënë se ka qenë i bindur se ka vepruar në përputhje me Kushtetutën në momentin që ka dekretuar Avdullah Hotin e LDK-së për kryeministër. Ai ka reaguar përmes një po...
Kososvë/ Gjykata Kushtetuese i jep dritë të gjelbër formimit të Qeverisë Hoti, Presidenti s’e ka shkelur Kushtetutën
Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka vendosur me votë unanime që vendi nuk shkon në zgjedhje pas mocionit të mosbesimit, por hapet rruga për krijimin e qeverisë së re. Sipas këtij vendimi, kandidati p...
Rama: ‘LVV e Kosovës ka punuar që të rrëzojë qeverinë në Shqipëri’
Kryeminsitri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se asnjëherë nuk ka marrë anë në luftën e brendshme politike në Kosovë. Ai ka thënë se ka heshtur gjatë luftës politike në...
Gruaja Kosovare e akuzuar për anëtarësim në grupin terrorist IS
Associated Press PRISHTINA,Kosovë (AP) - Prokurorët e Kosovës të mërkurën ngritën akuza për terrorizëm kundër një gruaje etnike Shqiptare, e cila dyshohet se ishte bashkuar me një grup terroris...
Leftistët përgjojnë në Prishtinë
  Frrok Çupi Çfarë po ndodh në Prishtinë? Ajo çfarë pritet: Po krijohet një qeveri shumice; por përmes frikës. Frika është e dyanshme: Sa pse mund të mos e lejojnë kundërshtarët në pakic...
Pacolli mund t’i tërheq fjalët për ‘sulmin terrorist’, por i kërkon Kurtit dhe Sveçlës të tërhiqen nga klima e ‘fashizmit verbal’.
Këshilltari i zotit Behgjet Pacolli, ish opresidnetit të Kosovës dhe aktualisht kreu i AKR’së,  Jetlir Zyberaj i është përgjigjur sot zëdhënësit të qeverisë në detyrë, Përparim Kryeziut që ka dekl...
Faqja 10 prej 26« E para...89101112...20...E fundit »