Etiketa: kosova

Planet serbo- kosovare e kthejnë Europën në vitin 1814. Ministrat e Jashtëm të BE- së kundër shefave të BE-së.
( FOTO: Ministrat e jashtëm në takimin e tyre joformal në Vjenë, 31 gusht 2018)/ Ministrat e jashtëm të BE-së, të mbledhur në Vjenë, paralajmërojnë që të kihet kujdes me planet për shkëmbime te...
Ramush Haradinaj: Ndryshimi i kufijve është ftesë për tragjedi të reja në Ballkan.
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka ripërsëritur edhe një herë qëndrimin e tij kundër idesë së Presidentit Hashim Thaçit për “korrigjim kufijsh” mes Kosovës dhe Serbisë. Haradinaj, një...
Presidenti Meta flet pas Amerikës dhe Gjermanisë, por flet qartë për Kosovën: “Të jetojmë realitetin!”.
Presidenti i Republikës, Ilir Meta është shprehur kundër ndryshimit të kufijve mes Kosovës e Serbisë. Meta ka reaguar për debatin mbi korigjimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë të nxitur nga Pre...
Merkel- Trump paskan biseduar mbi Kosovën. Kundër ndryshimit të kufijve!
“Zëri Amerikës” ka botuar në faqen online lajmin se Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ritheksoi sot qëndrimin e saj kundër ndryshimit të kufijve aktual në Ballkan, duke theksuar se një marrëvesh...
Serwer: SHBA do t’i thotë jo ndryshimit të kufijve
Ndarja e Kosovës apo ndërrimi i territoreve do të jetë një rrezik i madh për gjithë Ballkanin dhe një gjë e tillë nuk do të pranohet nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka thënë Daniel Serwer, pr...
VOA, David Phillipps: Ndarja e Kosovës na sjell vitin e dhunshëm 1990.
Eksperti i Politikës së Jashtme, David Phillips thotë se ideja e ndarjes apo e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë është alternativa më e keqe për zgjidhjen e problemeve mes dy vende...
Ballkanizimi i mëtejshëm i Ballkanit, rruga për në katastrofë
 By Carl Bildt/ The Washington Post, August 9 at 11:57 AM Përsa i perket të ardhmes se Ballkanit, diskutimi po spostohet mengadalë drejt propozimit per ndarje të reja në rajon, e cila është një...
‘Kutia e Pendores’ fshihet pas lojës me kufijtë në Kosovë
Nga: Badische Zeitung“ dhe “Neue Zürcher Zeitung“/ Korrigjim kufijsh apo shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë? Ja çfarë shkruan shtypi gjermanofon. Lojë e re me kufijtë, nën këtë ti...
Pse Thaçi!?… Thaçi do të hante veten derisa të bëhej kryelajm… E si të mos shesë Kosovën!?
Nga Berat Buzhala. Nëse Presidenti Thaçi është duke e lexuar këtë shkrim, duhet të këtë filluar të nënqeshet, i ekzaltuar si një fëmijë në shitore të lojërave, që po i jap kredit. Nuk është e r...
Departamenti i Shtetit flet ‘me diplomaci’ për Kosovën, duke e lënë në duar të BE
Departamenti Amerikan i Shtetit u bëri thirrje Kosovës dhe Serbisë që ta shmangin retorikën negative dhe të punojnë së bashku për një marrëveshje që siguron qëndrueshmëri për të dyja vendet dhe ra...
Faqja 20 prej 26« E para...10...1819202122...E fundit »