Etiketa: is_tag

Kosova shënon fitoren e parë; cilët janë hapat deri në anëtarësimin e plotë në Këshillin e Evropës
Kosova ka kaluar me sukses të madh votimin e djeshëm në Komitetin e Asamblesë Parlamentare në KiE, që është edhe hapi i parë për procesin e anëtarësimit të vendit në Këshillin e Evropës. Kjo ndodh...
Mali i Zi do të votojë kundër Kosovës në Këshillin e Evropës
Kryetarja e delegacionit të Malit te Zi në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, Maja Vukiçeviç, ka njoftuar se do të votojë kundër pranimit të Kosovës në organizatën e rëndësishme për t...
Rama: Zbatimi i marrëveshjes Kosovë-Serbi, thelbësor për ruajtjen e sigurisë, stabilitetit dhe paqes në Ballkanin Perëndimor
Kryeministri Rama ka reaguar sot me anë të një postimi në rrjetin social “X”, në lidhje me zhvillimet mes Kosovës dhe Serbisë, teksa është ndalur tek mbajtja e takimit të Këshillit Evropian të 21 ...
“Veriu i Kosovës, drejt krizës humanitare”/ Dinari, analisti: Kurti duhet të ketë vullnet politik për ta zgjidhur
Analisti Melazim Koci thotë se deklarata e të dërguarit të SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, se qeveria e Albin Kurtit do të mbahet përgjegjëse për mirëqënien e serbëve në veri, ë...
“Serbët në Kosovë të jetojnë të sigurt”, Escobar: Qeveria Kurti është përgjegjëse, duhet zgjidhje e menjëhershme
Serbët në Kosovë duhet të jetojnë të sigurt dhe me dinjitet, sipas të dërguarit të SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar. Në ditën e dytë të vizitës në Kosovë, nga Peja, Escobar dek...
“Ministri i Brendshëm i Kosovës, non-grata nga SHBA”. Gazetari: Në listë edhe këshilltarja nga Shqipëria e Albin Kurtit
Drejtori i Institutit të Marrëdhënieve Ndëretnike, Fatmir Sheholli ka deklaruar se burime shumë të konsoliduara ndërkombëtare kanë konfirmuar se SHBA po përgatit një paketë sanksionesh ndaj Koso...
Samiti për Ukrainën në Tiranë, e pranishme do të jetë edhe Vjosa Osmani nga Kosova.
Kosova do të përfaqësohet nga Presidentja Vjosa Osmani në samitin për Ukrainën që do të mbahet më 28 shkurt në Tiranë. Zelensky pritet të mbërrijë mbrëmjen e 27 shkurtit në Tiranë, ndërsa më datë ...
Kosovë/ Osmani, apel qeverisë për dinarin: Ka ende hapësira për të diskutuar.
Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani i është rikthyer edhe njëherë ngërçit mes qeverisë dhe aleatëve për çështjen e dinarit. Sipas kryetares së shtetit, problemet me ndërkombëtarët në lidhje me ...
16 vjetori i pavarësisë/ Blinken: Inkurajojmë Kosovën të zbatojë zotimet dhe të ecë përpara përmes dialogut me Serbinë
Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes Shteteve...
Në 16 vjeorin e pavarësisë, Biden i shkruan Osmanit dhe i kujton obligimet e Kosovës.
Presidenti amerikan, Joe Biden i ka dërguar një letër urimi Vjosa Osmanit për 16 vjetorin e pavarësisë së Kosovës. Udhëheqësi amerikan ndalet tek normalizimi i marrëdhënieve me Serbinë teksa shton...