Etiketa: is_tag

Rekord të ardhurash nga emigrantët/ Civici: 2023 ose viti i daljes nga kriza
Eksperti për çështjet e ekonomisë, Adrian Civici ka folur për dërgesat e emigrantëve në pjesën e parë të viti, të cilat kanë shënuar shifra rekord më të lartat në dekadën e fundit. Vijojnë emigran...
Putin pranon krizën: Nuk mund të zhvillohemi të izoluar nga bota
Presidenti rus, Vladimir Putin, ka pranuar se vendi i tij po has probleme të mëdha sa i përket teknologjisë së informacionit për shkak të sanksioneve që Perëndimi i ka vendosur si përgjigje nd...
Kriza në Itali, Mario Draghi pranon postin e Kryeministrit, por ‘me rezerva’.
Pas më shumë se një ore bisede me kreun e shtetit italian Mattarella, Mario Draghi ka pranuar pozicionin e Kryeministrit por me rezervë. Pranimi me rezervë është një formulë e cila do të thotë ...
Kriza e Uashingtonit
Roberto Vivaldelli Kush do të kishte pritur të shihte skena kaq të tensionuara në zemër të qendrës politike të demokracisë më të madhe në botë, Shteteve të Bashkuara. E gjithë bota është në tro...
Kohë krize/ Pse të katastrofizojmë?. Mos e vrit veten duke u shqetësuar
  Nga: Allie Volpe, New York Times Ekspozimi ynë i vazhdueshëm, i pamëshirshëm ndaj lajmeve dhe titujve ka një mënyrë për të frymëzuar një tmerr gati-konstant. Ndërsa lajmet stresuese v...
MEDIA E HUAJ: ‘SHQIPËRIA NË SPIRALEN E KRIZËS!’.
  Andrea Walton, Inside/ Shqipëria përshkohet nga tensione të forta, që shohin te kundërvihen ekzekutivi socialist i vendit, i udhëhequr nga Kryeministri Edi Rama, dhe Presidenti i Republik...
Erdogan shkakton krizën kufitare të BE-së
Bloomberg  2 Mars - Greqia shpalli gjendjen e jashtëzakonshme ndërsa Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan hapi kufirin e vendit të tij për emigrantët që dëshirojnë të udhëtojnë në Evropë. BE...
Basha kërkon zgjidhjen e ‘krizës politike’. Por ‘pa amerikanët!’, thotë ai.
Koment/ Kryetari i partisë demokratike po i vjen rrotull një marrëveshjeje të fshehtë me kryeministrin Rama, gjë që aleatët amerikanë nuk mund ta pranojnë. Aleatët po i kërkojnë opozitës, dhe gjit...
Kriza e Italisë: PD dhe Pesë Yjet në koalicion kundër nacionalistëve.
Liderët e Partisë Demokratike të qendrës së majtë (PD) dhe Lëvizjet populiste ‘ Pesë Yjet”, ranë dakord që të formojnë një qeveri koalicioni. "Ne e konsiderojmë të vlefshme që ta provojmë edhe ...
A DO TË NDËRMEJTËSOJNË GJERMANËT PËR ZGJIDHJEN E KRIZËS? PD PRET EVITIMIN E AMERIKANËVE
Koment/ Bundestagu Gjerman duket më i gatshmi për momentin në marrjen e rolit të negociatorit për zgjidhjen e krizës politike në Shqipëri. Prej të hënës ndodhet në Tiranë Katja Leikert nënkr...