Etiketa: is_tag

Rusia kërcënon: “Armët drejtuar nga nga Londra, Berlini dhe Uashingtoni!’
Armët bërthamore të Rusisë janë drejtuar nga Londra, Berlini dhe Uashingtoni. Me këtë fjali, zëvendës presidenti i këshillit të sigurisë së Rusisë, Dmitry Medvedev, kërcënon perëndimin dhe mbarë b...
Tre anëtarë të NATO-s do të ndërtojnë bunkerë përgjatë kufirit me Rusinë. Përgatitje për luftë me Putinin?
60 milionë euro do të shpenzojnë tre shtete, Letonia, Lituania dhe Estonia për t’u përforcuar përkundrejt "ariut rus" që mbetet një kërcënim konstant për sigurinë e tyre që nisja e ofensivës ushta...
Shqetësim ekstrem në Suedi: Dy zyrtarët më të lartë të ushtrisë paralajmërojnë se lufta është pranë
Një paralajmërim për popullin suedez që të përgatiten për luftë nga dy zyrtarë të lartë të mbrojtjes ka shkaktuar shqetësim në vend dhe pretendime se alarmi është tepër i tepruar. Ministri i Mb...
Ushtria izraelite hyn në Gaza/ Raportohet për 70 të vdekur, mes tyre gra dhe fëmijë
Zyrtarët e Hamasit thanë se 70 persona, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë në sulmet ajrore izraelite ndaj autokolonave që po largoheshin nga qyteti i Gazës. Zyra e mediav...
KE propozon krijimin e një gjykate ‘ad hoc’ për krimet e Rusisë
Bashkimi Evropian do të punojë për të ngritur një gjykatë të specializuar të mbështetur nga OKB-ja për të hetuar krimet e mundshme të luftës të kryera nga Rusia në Ukrainë. Kështu është shpreh...
Rama në konferencë për medien: ‘Rusët janë të mirëseardhur në Shqipëri!’
Kryeministri Edi Rama ka konfirmuar sot për gazetarët lajmin që publikoi dje “Pamfeti” se 1000 rusë që refuzojnë thirrjen e Vladimir Putin për të luftuar në Ukrainë, do të vijë në Shqipëri. “Ru...
Lufta në Ukrainë: Rusia bën disa përjashtime, megjithatë burrat ikin nga thirrja për luftë.
Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka caktuar një sërë profesionesh që do të përjashtohen nga rekrutimi me qëllim të nxitjes së përpjekjeve të saj të luftës në Ukrainë. Punonjësit e IT-së, bankierë...
Putin shpall mobilizimin e pjesshëm, thirren 300 mijë rezervistë për luftë.
Në fjalimin e tij të parë drejtuar kombit rus, që pas fillimit të luftës në Ukrainë, presidenti Vladimir Putin shpalli mobilizm të pjesshëm ushtarak. Putin deklaroi se është shumë e nevojshme për ...
Ah, ta kishim një luftë!… sot, jo nesër.
Frrok Çupi Sigurisht, kjo që po bëj unë, është një ironi...! Po flas siç mendojnë këta që e gjejnë veten mirë në konflikt. U dyndën me duzina ‘patriotë’ dhe iu sulën Iniciativës perëndimore për...
Ukraina mund ta fitojë luftën deri në fund të vitit: Flet Shefi i Inteligjencës
 "Lufta në Ukrainë mund të arrijë një ‘pikë kthese’ në gusht dhe të përfundojë me mposhtjen e Rusisë para fundit të vitit”, kjo ishte ajo që deklaroi Shefi i Inteligjencës Ushtarake të Kievit në n...