Etiketa: is_tag

Lufta në Ukrainë ka tronditur tregjet e huaja, do rriten çmimet për dy vite në Shqipëri! Do ulet konsumi e ngadalësohet ekonomia: BSH
Banka e Shqipërisë do të rrisë normën bazë të interesit me 0.5 për qind duke e çuar në 1 për qind. Norma bazë e interesit do të jetë 1%, do të reflektohet pas 2 tremujorësh Banka e Shqipërisë p...
Zyrtari ukrainas: Rusët drejt humbjes, lufta do të përfundojë pas 2-3 javësh
Faza aktive e luftës pritet të përfundojë pas 2-3 javësh. Këshilltari i Byrosë së Ukrainës, Oleksiy Arestovych, shkroi në kanalin e tij Telegram se faza aktive pothuajse ka përfunduar pranë Kievit...
Kryeministri ukrainas: Ndaloni luftën para se Evropa të digjet!
“Ka ardhur koha për të ndaluar këtë pushtim, përpara se Evropa të digjet”. Kështu ka deklaruar kryeministri ukrainas Denys Smihal në një fjalim të shkurtër video në Këshillin e Evropës. "Në 18 dit...
Ukrainë: Mbi 1,200 civilë të vrarë ose të plagosur! Mes viktimave edhe një gazetar
Në vetëm 13 ditë luftime në Ukrainë mbi 1,200 civilë janë vrarë ose plagosur. Shifra është njoftuar nga Organizata e Kombeve të Bashkuara . Mes të vdekurve është edhe një gazetar.Ky numër, sipas O...
Qeveria shqiptare krijon komitet të posaçëm për përballimin e krizës nga lufta në Ukrainë
 Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka zyrtarizuar krijimin e një “komiteti të posaçëm” për përballimin e krizës nga lufta në Ukrainë.  Këtë deklaratë, numri një i qeverisë e dha gjatë ...
Ukrainë, qyteti i Mariupolit: Ushtria ruse ka ‘shkatërruar ura’ dhe ‘shpuar trenat’/ Kryebashkiaku
Kryetari i bashkisë së Mariupolit, Vadym Boichenko, postoi të enjten në shërbimin e mesazheve Telegram se ushtria ruse "po bllokon furnizimin dhe riparimin e energjisë elektrike, ujit dhe ngrohjes" ...
Ukraina shkrumbon në fluturim avionin gjashtë ushtarak të Rusisë
Ky imazh i publikuar nga disa media ukrainase, tregon një avion rus që shpërthen në ajër. Sipas mediave ukrainase , avioni rus është qëlluar nga ushtria e Ukrainës.  Forcat e armatosura të Ukrain...
Rusia nis loftën kundër Ukrainës, reagojnë liderët botërorë
• Putin autorizon operacionin ushtarak në lindje • Shpërthime të dëgjuara në Kiev dhe në të gjithë Ukrainën • Kievi shpall gjendjen e jashtëzakonshme, thërret rezervistët • Këshilli i Sigurimit...
Në prag të nisjes së luftës: Kjo është fuqia ushtarake e Ukrainës dhe e Rusisë
Vendimi i presidentit rus Vladimir Putin që të njohë pavarësinë e dy rajoneve separatiste në Ukrainën lindore ka nxitur dënime në raport me shtetin e tij.  Të hënën vonë, Putin urdhëroi trupat të...
Lufta po vjen, Rusia tërheq diplomatët nga Ukraina
 Shpërthimi i konfliktit mes Rusisë dhe Ukrainës nuk ka qenë kurrë kaq pranë, teksa numri një i Kremlinit, Vladimir Putin, ka bërë lëvizjen e radhës, duke tërhequr personelin diplomatik rus ...