Etiketa: is_tag

Rama: ‘LVV e Kosovës ka punuar që të rrëzojë qeverinë në Shqipëri’
Kryeminsitri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se asnjëherë nuk ka marrë anë në luftën e brendshme politike në Kosovë. Ai ka thënë se ka heshtur gjatë luftës politike në...
Kosovë/ Thaçi i vendosur për formimin e qeverisë së re, i kërkon kandidatin Vetëvendosjes.
Pas takimeve që ka pasur me liderët e partive politike në vend, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka marrë vendim për formimin e një qeverie të re, pa shkuar në zgjedhje të jashtëzakonshme, rapo...
Kosovë/ LVV kërkon ndihmë. Shtetet e Quintit mohojnë ndërmjetësimin për formimin e qeverisë.
Pasi kanë dështuar disa takime e negociata mes LVV dhe LDK për formimin e qeverisë së re, kryetari i LVV ka deklaruar se ‘këtë punë e bëjnë vetëm të huajt’. Ai iu ka bërë kërkesë vendeve të Quinti...
Kosovë/ Megjithatë, nuk ka sinjale pozitive për koalicion. LDK-ja s’lëshon pè nga kryeparlamentari.
Pak më parë ishte thënë nga kryetari i LDK, Mustafa, se sot, e hënë, mund të arrihet marrëveshja për koalicion me LVV. Por orët e mëvonshme e kanë ndnryshuar këtë pritshmëri. Burime brenda LDK-...
Kosovë/ Krye-parlamentari Konjufca, pjesë e terrorizmit të grupuar si ‘Syrin e Popullit’”
Grupi Parlamentar i PDK-së, nëpërmjet një komunikate për media, pretendon që Kuvendit të Kosovës i është dhënë karakter parapolitik. “Grupi Parlamentar i PDK-së, shpreh indinjatë për karakterin...
Kosovë: Duket sikur vdiq shpresa për qeveri. LVV-ja e LDK as marrëveshje, as shenjë jete se mund të takohen më.
Duket se në Kosovë vdiq shpresa për qeveri mes LVV dhe LDK, përderisa nuk ka asnjë sinjal jete se mund të takohen përsëri- edhe pse pa fryt. 17:53 Pas tri ditë takimesh, Vetëvendosje dhe LDK...
Kosovë/ Nuk ka marrëveshje, VV-ja nuk e dërgon mandatarin në Presidencë.
Pas dy javësh që nga takimi i fundit, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti dhe ai i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, i janë kthyer sërish tavolinës së bisedimeve. Nga takim...
Kosovë/ Nënkryetari i LDK, Haziri, flet për ‘zgjedhje të reja’. Nuk kthehemi në bisedime me Kurtin!- thotë ai.
Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri në një intervistë për KosovaPress, thotë se veprimi- siç e cilëson të ‘njëanshëm’ për propozimin e Glauk Konjufcës për kryetar të Kuvendi...
Kosovë: LVV nuk i beson vetes se është e zonja të qeverisë; shtyn marrjen e mandatit.
Koment/ Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi zyrtarisht e ka ftuar Albin Kurtin e LVV për të marrë mandatin e krijimit të qeverisë së re. Presidenti Hashim Thaçi ka ftuar zyrtarisht liderin e...