Etiketa: is_tag

Emannuel Macron humb shumicën absolute parlamentare. Edhe Marine Le Pen merr 100 vende. Si do të qeverisin liberalët?
Presidenti Emmanuel Macron humbi shumicën absolute në zgjedhjet parlamentare të dielën. Këto zgjedhje kishin rëndësi për Macron, sepse bëhej fjalë për realizimin e programit të tij politik në mand...
Macron i gatshëm të ndërmjetësojë dialogun Sofje-Shkup për hapjen e negociatave me BE.
Franca është e gatshme të zhvillojë një takim me palën maqedonase dhe bullgare, për të arritur një marrëveshje dypalëshe për zgjidhjen e ngërçit të vetos së Bullgarisë për hapjen e negociatave të ...
“Po e rren veten”: Zbardhen disa fjali nga biseda e tensionuar telefonike Macron – Putin
Presidenti francez, Emmanuel Macron, i ka thënë homologut të tij rus, Vladimir Putin, se ai po bën “gabim të madh” në Ukrainë, që ai po e gënjen veten rreth qeverisë në Kiev dhe se lufta do t’i ku...
Macron takon Putin: Marrëveshja për shmangien e një lufte është e mundur
Presidenti francez Emanuel Macron mendon se është e mundur arritja e një marrëveshje për shmangien e një lufte të plotë në Ukrainë, dhe se është legjitime për Rusinë të ngrejë shqetësimet për ...
Macron niset drejt Moskës. Kërkon marrëveshjen me Putin për Ukrainën
Macron do të fluturojë drejt Moskës në një vizitë që është cilësuar me “risk të lartë diplomatik”, për të provuar në gjetjen e balancës së re midis Rusisë dhe Perëndimit. Sipas Presidentit të F...
Macron, ultimatum ambasadorëve francezë në BE: Negociatat me Shqipërinë të hapen brenda vitit
Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, u ka dërguar një letër konfidenciale të gjithë ambasadorëve francezë të atashuar në vendet brenda Bashkimit Evropian, ku u vendos një ultimatum mbi hapjen e ...
Zgjedhjet në Francë: Fronti Kombëtar i Le Pen dështon, bie edhe partia e Macron.
Franca ka mbajtur raundin e dytë të zgjedhjeve rajonale, me Frontin National (RN) të djathtë ekstreme të Marine Le Pen përsëri duke dështuar që të marrë pushtetin askund. Partia e Presidentit E...
Rama në Paris/ Detaje nga takimi Rama – Macron: Ja sa do të qëndrojë kryeministri në Francë
Kryeministri Edi Rama ka udhëtuar drejt Francës ku do të takohet me Presidentin francez, Emmanuel Macron. Udhëtimi i kreut të qeverisë do të zgjasë vetëm një ditë për shkak të angazhimeve për fus...
Draghi-Macron: Deklarata e EMA inkurajuese! Do të vazhdojmë vaksinimin me AstraZeneca
Kryeministri italian Mario Draghi, tha se deklarata e Agjencisë Evropiane të Barnave lidhur me sigurinë e vaksinës kundër COVID-19, AstraZeneca është tepër inkurajuese. Sipas mediave të huaja, ...
Presidenti francez nderon Ismail Kadare me titullin e lartë të Francës
2021 ka nisur mbarë për shkrimtarin Ismail Kadare, i cili është nderuar nga presidenti francez Emmanuel Macron me titullin e lartë shtetëror “Oficer i Madh i Legjionit të Nderit”. Përmes një dekret...