Etiketa: is_tag

Macron po sponsorizon terrorizmin!- thotë Turqia.
(Ministri i Jashtem i Turqise,  Mevlut Cavusoglu dha pergjigje te forte ndaj komenteve te zotit Macron) Ministri i Jashtëm i Turqisë ka akuzuar presidentin Francez, Emmanuel Macron se është duk...
Nato po përjeton vdekjen e trurit, thotë Macron
President Emmanuel Macron i  Francës, e ka përshkruar NATO-n si një ‘tru’ i vdekur, duke theksuar se çfarë shikon ai ndërsa angazhimet janë zbehur në aleancën euroatlantike nga garanti kryesor- Sh...
Grupet parlamentare të Macron dhe Rutte kthejnë kokën; tani janë pro negociatave me Shqipërinë.
Grupet Parlamentare në Parlamentin Europian kanë depozituar mocionet e tyre mbi draft –rezolutën për çeljen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut dhe ajo që bie në sy është fakti se...
Kotzias: Macron do jetë përgjegjës për çdo zhvillim të pakëndshëm në rajon
Ish-ministri i punëve të jashtme greke, Nikos Kotzias ka thënë se Macron do të jetë përgjegjësi i vetëm për çdo zhvillim të pakëndshëm në rajon pas refuzimit të çeljes së negociatave. “Pas veto...
Rama: Dy lëvizjet pas mosçeljes së negociatave: Takimi me Macron dhe Reforma Zgjedhore
Kryeministri Edi Rama nuk e sheh si përgjegjësi të qeverive të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut vendimin negativ të Këshillit Europian për çeljen e negociatave. E sa kohë ka këtë këndvështrim a...
Presidenti i Francës, Macron, do të vizitojë Tiranën dhe Shkupin
Presidenti francez Emmanuel Macron pritet të vizitojë Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut muajin e ardhshëm. Në komentin e tij publik pas bllokimit të hapjes së negociatave me këto vende, ai u s...
Franca nën presion, SHBA thirrje Macron për negociatat e pranimit me Shqipërinë
Nga Atila Kote Franca është përballur me një reagim të ashpër pas bllokimit të fillimit të bisedimeve zyrtare të BE-së me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë për t’iu bashkuar unionit, duke thel...
Macron: ‘E pranojmë që është bërë progres, por…, në fakt BE ka disa probleme të brendshme!’.
Në një deklaratë për shtyp, fill pas fjalimit të Angela Merkelit ishte radha e presidentit francez Emmanuel Macron për të folur mbi mosdhënien e një PO-je sa i takon çeljes së negociatave mes BE-s...
Merkel nuk ndryshon mendim: ‘Macron ka gabuar!. Bëhet fjalë për hapjen e negociatave jo për anëtarësim’.
Në një konferencë për shtyp Angela Merkel ka folur për ‘Jo’-në që Evropa dha për çeljen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Merkel u shpreh se ajo e mbështeste në një pikë pre...
Fajon: ‘Ky është një turp për Emmanuel Macron’.
Eruoparlamentarja Fajon, e cila loboi në favor të Shqipërisë për liberalizimin e vizave, ka postuar opinionin e saj mbi qëndrimin e presidentit të Francës mbi bllokimin e negociatave me Shqipërinë...