Etiketa: is_tag

Kukësi hapi dyert për 400 mijë njerëz në vitin 1999. BBC: Ky është qyteti i parë në botë i nominuar për Nobel
Qyteti i Kukësit bëri bujë në mbarë botën kur në vitin 2000 u bë qyteti i parë që u nominua për Çmimin Nobel për Paqen. Kështu e nis artikullin media prestigjoze BBC që kthehet pas në kohë dh...
Gazetari rus nxjerr në ankand Çmimin e tij Nobel; fondet do të shkojnë për refugjatët ukrainas
Kryeredaktori i gazetës së pavarur Novaya Gazeta – me bazë në Moskë – Dmitry Muratov, do ta vendosë në ankand medaljen e tij të Çmimit Nobel, me qëllim të mbledhjes së fondeve për refugjatët ukrai...
Nobeli për Letërsinë shkon në Tanzani për romancierin Abdulrazak Gurnah
Çmimin Nobel për Letërsi 2021 shkon për romancierin nga Tanzania, Abdulrazak Gurnah. Akademia e Shkencave dhe Arteve suedeze, i ka dorëzuar çmimin shkrimtarit me motivacionin, “për depërtimin e...
Ekipi i Paqes i Trump drejtuar nga Jared Kushner nominohet për Çmimin Nobel të Paqes.
DEBORAH BRAND Ish këshilltari i lartë i Shtëpisë së Bardhë Jared Kushner dhe zëvendësi i tij, Avi Berkowitz, së bashku me ish të dërguarit në SHBA dhe Izrael u nominuan të Dielën për një Çmim N...
Nobeli në Mjekësi: ‘Koronavirusi ka dalë nga laboratorët kinezë, ka sekuenca të SIDA-s në përbërje.
Virusi SARS-CoV-2, përgjegjës për pandeminë Covid-19, ka vrarë deri më sot mbi 120 mijë njerës në të gjithë botën. Por krahas përpjekjeve të shkencës për të gjetur kurën apo vaksinën, nuk mungo...
Polemika për Nobel-in, Turqia kundër Handke
-Ankaraja është me intelektualë; pasi ka shfarosur armenë dhe kurdë- Nga: Matteo Sacchi  Nobeli për letërsinë pa paqe për shkrimtarin austriak Peter Handke. Tani për të protestuar kundër tij...
Fituesi Nobel Handke eviton përgjigjet mbi luftërat në Ballkan
  Stockholm (AFP) - Laureati i letërsisë Nobel Peter Handke është ditë larg nga marrja e çmimit të tij, por autori polemik i njohur për qëndrimin e tij pro-serb në luftërat në ish-Jugoslla...
Nobeli për Ekonominë i shkon ‘zbutjes së varfërisë globale’ me Banerjee, Duflo dhe Kremer
Çmimi iu dha dy ekonomistëve te Miti-t dhe një te Harvardit, për "qasjen e tyre eksperimentale për të lehtësuar varfërinë globale"   Çmimi Nobel për vitin 2019 në Ekonomi iu dha Abhijit Bane...
Fondacioni Nobel: ‘Nuk tërhiqemi nga çmimi për Handke!’
“Një çmim Nobel nuk mund të revokohet. As vullneti i Alfred Nobelit dhe as statutet e Fondacionit Nobel nuk përmendin një mundësi të tillë ”. Pavarësisht reagimeve të shumta që ka shkaktuar në ...
Çmimi Nobel për Peter Handke: Akademia e Suedisë thotë se ‘nuk analizojmë deklaratat politike, vetëm ato letrare’.
  Vendimi i Akademisë suedeze që t’i japë çmimin “Nobel” për letërsi, austriakut Peter Handke, ka nxitur reagime sidomos në vendet ballkanike, pasi ai ka qenë një përkrahës i regjimit të S...