Etiketa: is_tag

Xhungla e gjykatave në Shqipëri tani duket si një shkretëtirë/ Reforma në Drejtësi
Nga AFP Brenda sallave të ndërtesës së qetë të Gjykatës Supreme të Shqipërisë, një orë në mur është ndalur. Ky është një simbol i përshtatshëm për një gjykatë që nuk ka mbajtur seancë dëgjimore q...
Cilët do të ndëshkojë Reforma në Drejtësi, Edi Rama tregon emra.
Edi Rama nga Maliqi kërcënoi Meten dhe Berishen se rrezikojnë të dënohen nga reforma në drejtësi, pasi BE kërkon rezultate konkrete nga ndëshkimi i zyrtarëve të lartë. ”Bashkimi Europian do fil...
BE e ka me presidentin Meta: ‘Reforma në drejtësi është e pakthyeshme! Mos harrojmë pikën ku do të arrijmë’
Para dy ditësh, presidenti Meta sulmoi institucionet e BE dhe të SHBA që iniciuan dhe mbështetën Reformën në Drejtësi, duke e quajtur ‘reformë të dështuar’. Edhe sot, BE përmes ambasadorit Soreca ...
Arrihet Këshilli i Lartë i Prokurorisë, institucion kyç i Reformës, zgjidhen edhe 6 anëtarët nga Prokuroria
Shkallët e para të Prokurorive në rrethe kanë votuar dhe kanë zgjedhur 3 anëtarë të Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Dy kandidatë nga Prokuroria e Apeleve, fitojnë automatikisht. Ndërkohë që nga...
Një spiun i komunizmit në krye të Këshillit të Lartë të Prokurorisë
Partia Demokratike, në opozitë, ka protestuar sot mbi seleksionimin e emrave për në krye të Komisionit të Prokurorëve të Republikës. Propozimi i bërë nga maxhoranca parlamentare është emri i Ko...
Eksperti Amerikan, Leonardo, ndryshe nga ambasadori Lu: Drejtësia- ‘vitin e ardhshëm’, jo në këtë ‘janar’.
Brenda vitit të ardhshëm gjykatësit dhe prokurorët e korruptuar nuk do të jenë më pjesë e sistemit të drejtësisë në Shqipëri. Sigurinë për këtë e ka dhënë vëzhguesi amerikan që është pjesë e Op...
OMN, “kali” që hyn fshehur në Trojën e Drejtësisë.
Kur dukej se përplasja mes partive politike u mbyll për reformën në drejtësi më 21 korrik të vitit të kaluar, mosmarrëveshjet kanë dalë sërish në sipërfaqe. Brenda 24 orëve mes LSI, PS dhe Preside...
Gjykata Kushtetuese do t’ i përgjigjet Vettingut “sa më shpejt”, sipas procedurës, thotë kryetari Dedja
    Sot, gjatë një aktiviteti të institucionit të Avokaturës së Shtetit, kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Bashkim Dedja, ka gjetur rastin të flasë publikisht për procesin e gjykimi...