Etiketa: salman-rushdie

I dyshuari për sulmin e Salman Rushdie ‘kishte lexuar vetëm dy faqe’ të vargjeve satanike
I akuzuari për sulmin me thikë të Salman Rushdie thuhet se ka lexuar vetëm dy faqe të librit kontrovers të autorit "Vargjet Satanike". Hadi Matar, 24 vjeç, është deklaruar i pafajshëm për akuza...
Salman Rushdie thotë ka dalë nga intubimi pas goditjes brutale me thikë. ‘Flas e bëj shaka!”.
Salman Rushdie thuhet se ka dalë nga intubimi dhe është sërish në gjendje të flasë me të tjerët pasi u sulmua brutalisht gjatë një ngjarjeje në Nju Jork. Salman Rushdie është sërish në gjendje ...
Blinken akuzon Iranin për plagosjen e shkrimtarit Salman Rushdie
  Sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken ka drejtuar gishtin drejt Iranit për nxitjen e sulmit kundër autorit Salman Rushdie , teksa mediat atje përgëzuan 24 vjeçarin Hadi Matar, për tentati...
Salman Rushdie: Arrestohet autori që sulmoi shkrimtarin në skenë
Autori Salman Rushdie, i cili vuajti prej vitesh kërcënime me vdekje nga islamistët pasi shkroi "Vargjet Satanike", është sulmuar në skenë në shtetin e Nju Jorkut. Fituesi i çmimit Booker, 75 v...