Salman Rushdie thuhet se ka dalë nga intubimi dhe është sërish në gjendje të flasë me të tjerët pasi u sulmua brutalisht gjatë një ngjarjeje në Nju Jork.

Salman Rushdie është sërish në gjendje të flasë me të tjerët pasi u plagos rëndë gjatë një goditjeje brutale me thikë në një ngjarje në Nju Jork të premten, gjatë së cilës ishte planifikuar të fliste autori britaniko-amerikan me origjinë indiane.
Ndërsa motivi i sulmit nuk është konfirmuar, 75-vjeçari u vendos nën një fetva nga Udhëheqësi Suprem i ndjerë i Iranit, Ayatollah Ruhollah Khomeini, për romanin e tij Vargjet Satanike, me autoritetet islamike të vendit duke ofruar gati tre milionë dollarë për kushdo që arriti të vriste autorin.

Rushdie më pas u detyrua të fshihej pasi Khomeini urdhëroi “myslimanët e botës të ekzekutonin me shpejtësi autorin dhe botuesit e librit”.

Udhëheqja aktuale e Iranit mendohej se ishte përpjekur të vendoste një farë distanca midis tyre dhe urdhrit të vrasjes fetare në vitet e fundit – megjithëse pasardhësi i Khomeinit, Ayatollah Ali Khamenei, refuzoi të revokonte fetvanën.

Sipas një raporti nga Associated Press, pavarësisht natyrës së rëndë të lëndimeve të marra nga Rushdie si rezultat i goditjes me thikë, autori tani është sërish i vetëdijshëm. Në një postim të fshirë në Twitter se shtetasit britanik i është “hequr intubimi dhe duke folur (dhe duke bërë shaka)”.

Ky informacion thuhet se u konfirmua për agjencinë e lajmeve nga agjenti i Rushdie, Andrew Wylie, megjithëse nuk u dhanë detaje të tjera.

Wylie kishte thënë më parë se Rushdie kishte të ngjarë të humbiste një sy si rezultat i sulmit, i cili gjithashtu thuhet se dëmtoi disa nga organet jetesore.
“Salmani ka të ngjarë të humbasë njërin sy; nervat në krahun e tij ishin prerë; dhe mëlçia e tij u godit me thikë dhe u dëmtua, “tha agjenti kur Rushdie thuhet se ishte në një ventilator dhe nuk mund të fliste.

Ndërsa motivi i saktë i sulmit në ngjarjen në Nju Jork mbetet i panjohur, më shumë detaje vazhdojnë të dalin mbi goditjen me thikë, e cila që atëherë është përshkruar si një “sulm i synuar, i paprovokuar, i planifikuar paraprakisht”, nga një prokuror qarku.
Për shembull, kanë dalë prova që Hadi Matar, njeriu i dyshuar për therjen me thikë të Rushdie, ka shprehur simpatinë për organizatat radikale shiite në të kaluarën, duke përfshirë edhe Korpusin e Gardës Revolucionare Islamike të Iranit (IRGC).

Matar, i cili u deklarua i pafajshëm për akuzat për tentativë vrasje të shtunën, raportohet se mbante gjithashtu një patentë shoferi të rreme me emrin “Hassan Mughnaiyah” – ndoshta në lidhje me liderin e lartë paraushtarak të Hezbollahut, Imad Mughniyah, organizata e të cilit është mbështetur dhe ndikuar fuqimisht nga Irani. regjimi islamist.

Disa pjesë të mediave iraniane kanë vlerësuar gjithashtu sulmin ndaj Rushdie, i cili thuhet se është përmendur si “heretik” dhe “apostat” në disa botime.

Këta faktorë kanë nxitur zemërimin në Perëndim, me drejtuesin e lartë të partisë konservatore dhe kandidatin për kryeministër Rishi Sunak tani që kërkon që të vendosen sanksione më të ashpra ndaj Iranit dhe që Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike të cilësohet një organizatë terroriste.

“Situata në Iran është jashtëzakonisht serioze dhe duke i dalë kundër [Vladimir] Putinit, ne nuk mund ta heqim syrin nga topi diku tjetër,” u raportua të ketë thënë Sunak nga The Telegraph, duke pretenduar gjithashtu se një “Iran i armatosur bërthamor do të paraqiste. një kërcënim ekzistencial për aleatin tonë Izraelin dhe në të vërtetë rrezikon të gjithë Evropën me aftësi raketore balistike”.

“Therje brutale me thikë e Salman Rushdie duhet të jetë një thirrje zgjimi për Perëndimin dhe reagimi i Iranit ndaj sulmit forcon rastin për ndalimin e [Gardës Revolucionare Islamike si një organizatë terroriste],” vazhdoi ai.