Autori Salman Rushdie, i cili vuajti prej vitesh kërcënime me vdekje nga islamistët pasi shkroi “Vargjet Satanike”, është sulmuar në skenë në shtetin e Nju Jorkut.

Fituesi i çmimit Booker, 75 vjeç, po fliste në një ngjarje në Institutin Chautauqua në atë kohë.

Policia e Shtetit të Nju Jorkut tha se një i dyshuar mashkull doli në skenë dhe sulmoi zotin Rushdie dhe një intervistues.

“Rushdie ka pësuar një plagë të dukshme me thikë në qafë”, thuhet në deklaratën e policisë.

Dëshmitarët i thanë mediave amerikane se ai u godit disa herë me thikë në zonën e qafës dhe bustit dhe u duk se ra mbrapa ndërsa ai u përpoq të largohej nga sulmuesi.

Guvernatorja e Nju Jorkut Kathy Hochul tha në një konferencë për shtyp rreth një orë më vonë se zoti Rushdie ishte gjallë.

Ai u dërgua në një spital në Erie, Pensilvani, me helikopter. Nuk ka asnjë konfirmim tjetër zyrtar për shkallën e lëndimeve të tij.

Intervistuesi i cili ishte gjithashtu në skenë, Henry Reese, pësoi një dëmtim të lehtë në kokë. Z. Reese është bashkëthemeluesi i një organizatë jofitimprurëse që ofron strehë për shkrimtarët e mërguar nën kërcënimin e persekutimit.

I dyshuari është dërguar menjëherë në ndalim policor , tha policia.