Etiketa: is_tag

Biznesi: U lehtësuam nga taksat/ Prej një janarit nuk do paguajnë tatim fitimi dhe as TVSH
“Është një frymëmarrje sepse paguajmë shumë taksa, për bashkinë për tavolinat, sigurimet e punonjësve, TVSH. Me heqjen e tyre ne lehtësohemi. Po ashtu lehtësohemi edhe nga kontrollet tatimore ...
Sulmi i New York Times ndaj Trump ‘për taksat’ nuk ka sens.
Pohimi i New York Times se Presidenti Donald Trump nuk ka paguar taksa, pwrveç 750 dollarë, nuk mban ujë. Trump, megjithatë, nuk po i bën vetes asnjë favor duke mos shpjeguar qartë pse thotë se...
Kosovë/ Grenell: ‘Heqja e taksës nesër, vetëm fillimi. Mustafa- lider guximtar’.
Pasi kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa deklaroi se duhet të hiqet plotësisht tarifa ndaj produkteve serbe, ashtu siç po kërkon SHBA-ja, i dërguari i Shtëpisë së Bardhë për...
Kosovë/ Grenell kërkon heqjen ‘e menjëhershme’ të taksës me Serbinë.
I dërguari special i presidentit të SHBA-së,  Richard Grenell, i ka bërë thirrje qeverisë Kurti që të heqë menjëherë taksat për produktet serbe. "Ne presim që tarifat të hiqen menjëherë," tha G...
Pas linjës ajrore me Prishtinën, Kosova heq taksën 100% të mallrave nga Serbia
Serbia linjën ajrore Beograd-Prishtinë e kushtëzon me heqjen e taksës dhe kthimin në dialog të Kosovës Një delegacion nga Ministria e Ekonomisë e Serbisë nënshkroi sot një letër synimi me kompa...
Taksa e Rrrugës së Kombit- simbol i pa-lirisë së lëvizjes/ Albana Vokshi
Aplikimi i taksës për ‘Rrugën e Kombit’ do të penalizojë me qindra mijëra shqiptarë nga të dy anët e kufirit, duke rritur koston e udhëtimit. Lidhur me këtë vendim të qeverisë Rama ka reaguar d...
Reagime nga Kosova për taksën në ‘Rruga e Kombit’.
Juristi dhe analisti politik, Dastid Pallaska thotë se pagesa për rrugën kombit ka për qellim mbulimin e rënie së përkohshme të biznesit të drogës, shkruan Express. Thotë se pas kësaj pagese, k...
Në Rrugën e Kombit nuk kalohet më pa taksa. Qeveria ka vendosur 5 dhe 10 euro për një kalim
Nga ora 12:00 e ditës së dielë ka nisur testimi i aplikimit të taksës për të kaluar në Rrugën e Kombit. Testimi pritet të zgjasë rreth dy javë, ndërsa qarkullimi me pagesë pritet të fillojë rre...
Nis projekti ‘historik’ i Trump për ulje taksash, ndryshimi më i madh pas Reagan në 1986.
“Ne dëshirojmë t’iu japim amerikanëve një ulje taksash për Krishtlindje”, deklaroi presidenti amerikan Trump në Zyrën Ovale Republikanët në Kongresin amerikan zbuluan sot në detaje projektin e ...