Etiketa: termeti

Afganistan: Tërmeti 6 ballë lë të vdekur 950 njerëz.
Një tërmet me magnitudë 6.1 ballë vrau 950 njerëz dhe plagosi më shumë se 600 te tjere në Afganistan. Lajmi u bë i ditur nga agjencia Reuters, duke cituar agjencinë zyrtare afgane...
260 banesave të reja pas- tërmeti në Kavajë/ Rama: ‘Bravat i keni të sigurta, por kujdes…!
  Kryeministri Edi Rama ndodhet sot në Kavajë, për dorëzimin e 260 banesave të reja të rindërtuara pas tërmetit të 2019-tës.  Teksa foli për dorëzimin e tyre, Rama i “siguroi” pronarë...
Tërmeti në Pukë/ Çarje muresh në banesa dhe në spitalin e qytetit.
Një termet mbi 4 ballë tronditi mbrëmë veriun e vendit.  Lëkundjet që u ndjenë deri në Kosovë ishin me magnitudë 4.8 dhe shkaktuan disa dëme në Pukë ku dhe kishte epiqendrën tërmeti. Janë ...
Sizmologu: Kjo e sotmja është një goditje kryesore! Dy tërmete në dhjetë minuta në Shqipëri.
Dy tërmete në vetëm dhjetë minuta janë shënuar mëngjesin e sotëm në vend, duke shkaktuar edhe panik tek qytetarët. Më i madhi ishte me magnitudë 4.4 me epiqendër në Bulqizë. Në lidhje me kë...
Tërmeti në Kretë: Rritet numri i të plagosurve, mbi 1000 shtëpi shpallen të pabanueshme
Tërmeti i fortë, me magnitudë 6 i shkallës Rihter, që goditi mëngjesin e sotëm ishullin e Kretës në Greqi i mori jetën një 58-vjeçar, ndërsa numri i personave të plagosur deri tani raportohet 11....
Me maskë të veçantë anti- Covid dhe pa çadër në shi/ Rama inspekton punimet anti- tërmet në Fushë Krujë.
  Kryeministri, Edi Rama, vizitoi sot kantierin e lagjes së re në Fushë Krujë, ku pas përfundimit të infrastrukturës, ka nisur puna për ndërtimin e banesave individuale për familjet e mbet...
Lëkundje në mesnatë, tërmeti me magnitudë 3.1 godet Shqipërinë
Lëkundje tërmeti janë ndjerë sot rreth orës 01:22 minuta në vendin tonë. Mësohet se lëkundjet sizmike me magnitudë 3.1 të shkallës righter, janë ndjerë në disa qytete të Shqipërisë. Sipas EMSC, të...
Italia i jep Shqipërisë 90 mln euro kredi të butë dhe 5 mln euro grante/ Firmoset marrëveshja për rindërtimin pas tërmetit
Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane për të materializuar angazhimin që Italia mori në Konferencën Ndërkombëtare të Donatorëve që t’i ofrojë Shqipërisë prej 95 milionë euro, nga të cilat 5 mi...
Rindërtimi/ Rama: Nis dhënia e granteve në Tiranë. Qeveria do të paguajë një për një të gjithë banorët!
Kryeministri Edi Rama tha se ka nisur sot dhënia e granteve të meremetimit vetjak të banesave të dëmtuara nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit në Tiranë. Kreu i qeverisë deklaroi se së shpejti do ...
Ushtria nis pastrimin e inerteve të tërmetit/ Rama: ’70 milionë dollarë për xhepat e të dëmtuarve’.
Shijaku është qyteti i parë në të cilën ka zbritur në terren ushtria për pastrimin e inerteve të ndërtesave të shembura si pasojë e dëmeve që morën nga tërmeti i 26 nëntorit. Një vendim i tillë ka...
Faqja 1 prej 1212345...10...E fundit »