Etiketa: is_tag

Rusia do të organizojë samitin Putin-Erdogan-Rouhani në fillim të vitit 2019
(Foto nga: AP Photo/Ebrahim Noroozi) (AFP) Moska në fillim të vitit të ardhshëm do të presë udhëheqësit e Rusisë, Iranit dhe Turqisë për të diskutuar mbi konfliktin sirian, tha zëvendësministri...
Ushtria siriane hyn në aleancë të re me Kurdët në Manbij. Kurdët kërkojnë mbrojtje kundër Turqisë.
( Foto nga: AFP/File / Delil SOULEIMAN)/ Kurdët Sirian mbajnë një portret të Presidentit Bashar al-Assad gjatë një demonstrate në qytetin në verilindje të qytetit të  Qamishli në 23 dhjetor 201...
Partnerët e ish asistentit të Trumpit, Flynn, akuzohen për komplotin e Gylenit
Uashington (AFP) - Dy partnerë të ish këshilltarit të sigurimit kombëtar të Presidentit Donald Trump, Michael Flynn u akuzuan të hënën për një skemë të mbështetur nga Ankaraja për të hequr kleriku...
Pas mbrojtjes së patundur të Khashoggi, Turqia është nominuar burgosësja më e keqe e gazetarëve në botë
  Nga: Breitbart News/ Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve (KMG) botoi të enjten raportin e tij vjetor mbi gazetarët e burgosur dhe kampioni shumëvjeçar Turqia sërish udhëheq ligën megj...
Prokurori i Turqisë kërkon arrestimin e dy aleatëve të princit të kurorës Saudite mbi vrasjen Khashoggi
AFP, Breitbart News/ Stamboll (AFP) - Një prokuror turk ka kërkuar që të lëshohen urdhër arresti kundër dy shtetasve sauditë afër princit të kurorës Mohammed bin Salman mbi vrasjen e gazetarit ...
Ina Nuka, policja 24 vjeçare, udhëton sonte drejt Turqisë për mjekim të specializuar.
Ina Nuka, efektivja 24-vjeçare që mbeti e lënduar pas përplasjeve me protestuesit dje para selisë së parlamentit, do të udhëtojë sot drejt Ankarasë për trajtim mjekësor më të specializuar. Pas ...
Gjykata Evropiane urdhëron Turqinë të lirojë udhëheqësin e Partisë Kurde Selahattin Demirtas
(Foto nga: AFP/Bulent KILIC) Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (GJEDNJ)i kërkoi të martën Turqisë që të lirojë udhëheqësin e partisë pro-kurde Selahattin Demirtas nga burgu. Policia...
Biri shqiptar i një luftëtari të Ataturk, tani 90 vjeç, merr shtetësinë shqiptare.
(FOTO: Fikret Tevfik Oktay në një valle me bashkë patriotët shqiptarë)/ Fikret Tevfik Oktay, qytetar turk nga Ankaraja por me origjinë shqiptare nga babai, mori pasaportën e shtetit shqiptar. B...
Vrasja e gazetarit Khashoggi: Trupin ia tretën në acid!
Një zyrtar i lartë Turk, këshilltari presidencial Yasin Aktay, ka thënë se beson se trupi i Jamal Khashoggi është tretur në acid pasi e kanë bërë copa copa. Një “konkluzion vetëm logjik, tha ai...
Prokurori turk thotë se shkrimtari saudit është mbytur dhe copëtuar
  The Associated Press   STAMBOLL (AP) - Gazetari saudit Jamal Khashoggi u mbyt sapo hyri në Konsullatën Saudite në Stamboll si pjesë e një vrasje të paramenduar dhe trupi i tij...