Etiketa: is_tag

Zelenskyy refuzon ofertën e SHBA-së për ta evakuuar: “Kam nevojë për municion, jo një udhëtim”
"Ishin këtu. Jemi në Kiev. Ne mbrojmë Ukrainën”, thuhej në mbishkrimin e përkthyer mbi videon e Zelensky me katër ministra të tjerë të lartë, përfshirë ministrin e Mbrojtjes Olekseii Reznikov dhe ...
Konflikti Ukrainë-Rusi: BE përgatitet të ngrijë asetet evropiane të Putin dhe Lavrov
FOX NEWS Zyrtarët e Bashkimit Evropian po përgatisin një raund të tretë sanksionesh kundër Rusisë për sulmin ndaj Ukrainës, duke përfshirë ngrirjen e aseteve evropiane të presidentit rus Vladim...
Zelenskyy raporton për thirrjet me liderët perëndimorë, kërkon më shumë sanksione
Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy tha të premten në mëngjes, në postime të veçanta në Twitter, se i kishte thënë presidentes së BE-së Ursula von der Leyen se duhet të vendosen më shumë sanks...
Çfarë dimë për luftimet në Kiev deri tani?
BBC/ Forcat ruse që thuhet se kanë hyrë në kryeqytetin ukrainas janë të përqendruara në dukje rreth rrethit verior të Obolon. *Zona shumë e banuar është vetëm 9 km në veri të parlamentit të ...
Trupat e Amerikës nisen drejt Europës, Biden merr vendim ndaj Rusisë…
Departamenti Amerikan i Mbrojtjes ka vendosur që të dërgojë mbi 7.000 trupa ushtarake në Europë pas pushtimit rus ndaj Ukrainës. Presidenti i Amerikës, Joe Biden mbajti një konferencë të jashtëza...
Deklarata e Johnson: ‘Të ndalojmë diktatorin Putin, qoftë dhe ushtarakisht!’
“Të ndalojmë diktatorin Putin, nëse është e nevojshme ushtarakisht, diplomatikisht, politikisht, ekonomikisht dhe ushtarakisht. Kjo aventurë e tmerrshme dhe barbare e diktatorit Vladimir Putin...
“Kriza më e rëndë që nga Lufta e Dytë Botërore”/ Reagon George Bush: ‘S’mund të tolerojmë Putinin’!
Ish-Presidenti amerikan George Bush ka reaguar pas fillimit të invazionit rus në Ukrainë, duke e quajtur presidentin Putin autoritar dhe bullizues që s’duhet toleruar. George Bush ka thënë se U...
Zelenskyy: Rusia sulm frontal në Çernobil; nëse e merr Çernobilin, i shpall luftë Evropës
Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, ka thënë se Rusia okupatore dëshiron pushtimin e Chernobilit, gjë që sipas tij është akt lufte ndaj Evropës.  “Forcat okupuese ruse janë duke tentuar t...
NATO do të aktivizojë forcat e mbrojtjes, thotë se paqja në Evropë është ‘shkatërruar’
NATO do të aktivizojë forcat e mbrojtjes pas pushtimit të Rusisë në Ukrainë, ajo thotë se paqja në Evropë është 'shkatërruar' Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg flet gjatë një k...
Fqinjët e Ukrainës në Evropën Qendrore përgatiten të presin refugjatë
Fqinjët e Ukrainës në Evropën Qendrore përgatiten të presin dhe ndihmojnë refugjatët nga Ukraina. Një grua me vajzën e saj pret një tren ndërsa përpiqen të largohen nga Kievi, Ukrainë, të enjte...