Etiketa: ukraine

Ukraina: Kemi vrarë më shumë se 12 mijë ushtarë dhe shkatërruam 300 tanke për 13 ditë lufte
Ukraina deklaroi se kanë vrarë më shumë se 12 mijë ushtarë rusë. Shërbimi Shtetëror i Komunikimeve Speciale dhe Mbrojtjes së Informacionit të Ukrainës (SSCIP) ka pohuar se më shumë se 12,000 tr...
Mbi 1.7 milionë refugjatë janë larguar nga Ukraina: OKB
Më shumë se 1.7 milionë refugjatë janë larguar nga Ukraina, thotë OKB Kombet e Bashkuara vlerësojnë të hënën se 1,735,068 njerëz në përgjithësi janë larguar nga Ukraina që nga 24 shkurti. Poloni...
Ushtria e Ukrainës thotë se ka rimarrë qytetin e pushtuar nga Rusia
Ushtria e Ukrainës pretendon se ka rimarrë qytetin e mbajtur më parë nga Rusia Ushtria e Ukrainës pohon se forcat e saj kanë rimarrë qytetin e Chuhuiv nga duart e trupave ruse. “Në rrjedhën e ar...
Ukraina hedh poshtë propozimin e Rusisë për evakuimin e civilëve në Rusi dhe Bjellorusi
Ukraina refuzon propozimin e Rusisë për evakuimin e qytetarëve në Rusi dhe Bjellorusi Një hartë e pushtimit të vazhdueshëm të Rusisë në Ukrainë. (Fox News) Një zyrtar i lartë ukrainas hodhi posh...
Zelensky: Ushtria ruse nuk arriti pikësynimet, veçse vrau 10 mijë ushtarë
Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky deklaroi se ushtria ruse nuk arriti linjat e planifikuara në Ukrainë, por arriti në gati 10 mijë ushtarë të vrarë. Kreu i shtetit e tha këtë gjatë n...
Zara do të mbyllë 502 dyqanet e saj të veshjeve në Rusi
Biznesi global i modës do të mbyllë të gjitha dyqanet e tetë markave të tij: Zara, Pull & Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home dhe Uterqüe. Inditex tha për “BB...
Së shpejti do t’u themi njerëzve tanë “kthehuni!”, deklaron Zelensky
Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky është i sigurt se së shpejti Ukraina do të jetë në gjendje t’u thotë qytetarëve të saj: “Kthehuni!”, sepse nuk ka më kërcënim.  “Jam i sigur...
Zelensky falënderon Ramën: Vlerësojmë ndihmën dhe mbështetjen e Shqipërisë në këtë kohë të vështirë
Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka bërë me dije përmes një postimi në Twitter se ka zhvilluar një bisedë me Kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama.  Gjatë bisedës, shtoi Zelen...
Kreu i IAEA-së: Nuk lëshohet rrezatim, reaktorët nuk janë komprometuar
Rafael Mariano Grossi, Drejtor i Përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, konfirmoi në një konferencë për shtyp nga Vjena, Austri, se një ndërtesë trajnimi në termocentralin Zapo...
Blinken-Borrell: Paqja e botës në rrezik, do të veprojmë më ashpër ndaj Putinit
Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe zyrtari i lartë i Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, kanë zhvilluar një konferencë të përbashkët përpara takimit me m...
Faqja 10 prej 21« E para...89101112...20...E fundit »