Etiketa: is_tag

Rusia merr presidencën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së në mes të zemërimit të Ukrainës.
Nga George Wright/ BBC Secili nga 15 anëtarët e Këshillit merr presidencën për një muaj, sipas një modeli të radhës. Herën e fundit që Rusia kishte presidencën, shkurt 2022, ajo filloi një p...
Më në fund, Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2
Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference për media me kryeministrin holandez, ...
Papa Françesku: I gatshëm të negocioj me Putin për paqen në Ukrainë
Papa Françesku ka shprehur gatëshmërinë për të negociuar me Putinin për një marrëveshje paqeje. Papa Francesku ka rrëzuar të gjitha hamendësimet e bëra për mundësinë e dorëheqjes së tij. I pyet...
Giorgia Meloni qan në Bucha, takon Zelenskyn dhe thotë se ‘pas 24 shkurtit bota ka ndryshuar!’.
Kryeministrja italiane, Giorgia Meloni, vizitoi Ukrainën për të dhënë garanci të forta dhe mbështetje, pas grindjes në distancë të zyrtarëve të Kievit me partnerin e saj qeverisës, Silvio Berl...
Joe Biden mban fjalim në Ukrainë: Putinit i dolën llogaritë gabim, do të fitojmë!
Presidenti amerikan Joe Biden ka mbërritur në Ukrainë për një vizitë të papritur. Nga Kievi, presidenti amerikan ka dhënë një deklaratë të fuqishme duke konfirmuar përkrahjen e madhe ndaj Ukrainës...
Presidenti Joe Biden mbërrin në Kiev në një vizitë të papritur
Joe Biden ka mbërritur në Kiev për të takuar presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy. Presidenti amerikan besohej se do të vizitonte Poloninë, por presidenti amerikan sapo ka mbërritur në k...
Gjermania, më në fund, konfirmon se do të dërgojë tanke Leopard në Ukrainë
Gjermania miratoi këtë të mërkurë të 25 janarit dërgimin e tankeve Leopard 2 në Ukrainë, pas javësh presioni nga Kievi dhe shumë aleatë. “Berlini do të sigurojë një kompani prej 14 tankesh Leop...
Humb jetën me rënien e helikopterit/ Cili ishte Ministri i Brendshëm ukrainas?
Denys Monastyrsky, i cili vdiq ditën e sotme në moshën 42-vjeçare në një aksident me helikopter pranë Kievit, është zyrtari më i lartë ukrainas që ka vdekur që nga fillimi i luftës pothuajse një v...
Ukrainë/ Bie helikopteri qeveritar, 18 të vdekur, mes tyre ministri i Brendshëm. Xhaçka bën ngushëllime.
18 është bilanci i viktimave nga rrëzimi i një helikopteri pranë një kopshti me fëmijë, që ndodhi sot në Brovary, një qytet në rajonin e Kievit. Sipas Reuters mes viktimave është edhe ministri i B...
Shqipëria hap ambasadë në Ukrainë pas 30 vjet dhe i uron triumf ndaj Rusisë
Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka, njoftoi ngritjen e përfaqësimit tonë diplomatik në Ukrainë, me hapjen e ambasadës së Shqipërisë në vendin që prej afro një viti është nën sulmin e Rusisë. ...