Etiketa: is_tag

Paralajmërimi: Perëndimi, vetëm një hap larg dërgimit të trupave në Ukrainë!
Kryeministri i Hungarisë, Vikton Orban, është shprehur këtë të diel se Perëndimi është vetëm një hap larg dërgimit të trupave në Ukrainë. “Është një vorbull lufte që mund ta tërheqë Europën në ...
Ukraina rrëzon një aeroplan bombardues strategjik rus
Ukraina ka shënuar sukses në luftën e vazhdueshme me Rusinë duke rrëzuar së fundmi edhe një aeroplan bombardues strategjik ‘për herë të parë’. Siç raportohet, bombarduesi Tu-22M3 është rrëzuar ...
Numri i ushtarakëve të vdekur të Rusisë në Ukrainë tani ka kaluar shifrën 50,000,
Mund të konfirmojë BBC. Në 12 muajt e dytë në vijën e parë - ndërsa Moska e shtyu të ashtuquajturën strategji të e saj të mullirit të mishit - zbuluam se numri i trupave ishte gati 25% më i lar...
Zelensky hedh poshtë thirrjen e Papa Françeskut që Ukraina të ngrejë ‘flamurin e bardhë’ përballë Rusisë
Volodymyr Zelensky e ka hedhur poshtë thirrjen e Papës që Ukraina të hyjë në bisedimet e paqes me Rusinë si “ndërmjetësim virtual”. Presidenti i Ukrainës nuk iu referua drejtpërdrejt Papa Franç...
Basha paraqet në OKB rezolutën për Ukrainën: Rusia të mbajë përgjegjësi financiare për dëmet e shkaktuara
Kreu i PD, Lulzim Basha, ka prezantuar në OKB rezolutën për konfiskimin e aseteve ruse dhe vendosjen e tyre në funksion të rindërtimit të Ukrainës. ”Në OKB prezantova në detaje rezolutën që pri...
“Duam integrimin në BE, por dhe paqen në Ballkan”, Rama: Mbështetja e Ukrainës është në interesin tonë
Kryeministri Edi Rama ka deklaruar gjatë konferencës me presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky se Shqipëria po kërkon të jetë pjesë e Bashkimit Europian. Ai ka theksuar se mbështetja e Ukrainë...
Rama dhe Zelensky firmosin traktatin e miqësisë e bashkëpunimit dypalësh
Kryeministri Edi Rama dhe presidenti ukrainas, Volodymir Zelensky kanë nënshkruar traktatin e miqësisë dhe bashkëpunimit mes Shqipërisë dhe Ukrainës. Ceremonia e firmosjes së traktatit erdhi pa...
Zelensky në Samitin e Tiranës: ‘Tani po përcaktohet rrugëtimi që do të ndjek Europa për brezat e ardhshëm.!’
Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka mbajtur fjalën e tij në samitin që po mbahet në Tiranë. Ai falenderoi kryeministrin Edi Rama dhe Shqipërinë për mbështetjen dhe mikpritjen. “Së pari...
Samiti për Ukrainë/ Policia tregon kufizimet dhe rrugët që do të bllokohen në Tiranë
Tirana do të jetë nën masa të forta sigurie gjatë datave 27 dhe 28 Shkurt 2024 për shkak të samitit të Ukrainës që do të mbahet në kryeqytetin shqiptar, ku do të vijë për herë të parë Presidenti u...
Droni rus mbi autokolonën e Analena Berbock, ministrja gjermane shpëton mrekullisht në Ukrainë
Një dron rus që po gjurmonte autokolonën e saj për ta sulmuar, ka bërë që vizita e ministres së Jashtme gjermane Analena Berbock në qytetin jugor të Ukrainës, Mykolaiv, të ndërpritej me urgjencë....