Etiketa: is_tag

Dieta kundër të nxehtit: Si ta luftojmë të nxehtin e verës?!
Nxehtësia mund të luftohet duke zgjedhur ushqime të lehta frutash dhe perimesh, një burim i vitaminave dhe mineraleve të vlefshme. Këtu janë këshillat e nutricionistëve për një dietë anti-i nxehtë...
Tumori: Shkencëtarët mohojnë lidhjen me mishin e kuq, por ja sa mund të hahet
Një pjesë e madhe e të dhënave kanë rivlerësuar tezën se konsumi i tepërt i mishit të kuq është i lidhur me zhvillimin e tumoreve, veçanërisht të sistemit tretës. "Të dhënat e vitit 2015 mbi bazën...
Pesë lek për ushqime, gjithçka tjetër për “luks”
Edhe pse gati gjysma e shpenzimeve të familjeve shqiptare shkojnë për ushqime, ato janë treguar të kursyera në tremujorin e parë të vitit 2018, teksa indeksi i shitjes me pakicë të produkteve ushq...
Eurostat: Shqiptarët punojnë dhe ushqehen, tepron shumë pak. Ekzemplari kamboxhian i Europës.
Realisht, në periudhën e tmerrshme të sundimit të Pol Potit në Kamboxhia, fshatarët  robtoheshin fushave për të siguruar bukën e gojës; kush e arrinte- arrinte. Të tjerët i kanë eshtrat fushave pë...
Ushqimi mund të ndikojë në përhapjen e kancerit, sipas shkencëtarëve në Cambridge
Ka prova në rritje që tregojnë se ushqimi në pjatën tuaj mund të ndryshojë rritjen e  kancerit dhe përhapjen e tij, thanë shkencëtarët e Cambridge. Kërkimet në kafshë, të publikura në të përdit...
11 shqimet me te mira për mëlçinë
Mëlcia luan rol kyc ne funksionin fiziologjik te trupit. Ajo na shpeton nga helmet e perditshme dhe ndihmon tretjen e ushqimit. Eshte laboratori kryesor i perpunimit te lendes se pare. Nje melc...
Vezë të prishura, pork vrasës, burger kali: Dështimi i Lëvizjes së Lirë të Ushqimit në Europë
Ndërsa media Britanike është bazuar në të ardhmen e mundshme të importit të ushqimit nga Shtetet e Bashkuara pas Brexit, një skandal i vërtetë i ushqimit po zhvillohet në Europë. Autoritetet e Bel...
Mund të dobësohesh edhe duke ngrënë, por çfarë? Kjo është çështja.
  Mjafton të zgjedhësh ushqimet e duhura, pra ushqimet që djegin yndyrna, kështu mund të dobësohesh edhe duke ngrënë. Nëse keni disa kile më shumë, por asnjë dëshirë për të bërë dietë, ...
Ushqimet mrekullibërëse: Çintoksikoni organizmin.
  Organizmi duhet të pushojë herë pas here duke ngrënë më pak, duke u përtypur mirë dhe duke agjëruar.   Sipas mjekut nutricionist Michel Chast, ushqimi ynë ka ndryshuar shumë. ...
6 ushqime që nuk duhen porositur kurrë në restaurant/ FOTO
  1.Kurrë mos porosit peshk ditën e  Hënë. Sipas Anthony Bourdain, çdo javë restorantet porosisin peshk të Enjtën ose të Premten, për ta pasur të shtunën dhe të dielën. Të hënën mund ...