Një 39-vjeçar nga Shijaku që bënte thirrje, në rrjetet sociale, për të vrarë hebrenjtë, është arrestuar nga Policia e Tiranës.

Efektivët e Drejtorisë së Antiterrorit arrestuan Eduard Guzën 39 vjeç, banues ne fshatin Koxhaj, Shijak.

Ndalimi i tij u bë pas një hetimi disamujor të nisur në muajin janar 2020.

“Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Durrës, mbi bazën e materialeve të referuara nga Drejtoria e Antiterrorit, në janar 2020, regjistroi procedimin penal për veprat penale “Nxitja, thirrja publike dhe propaganda për kryerjen e veprave me qëllime terroriste” dhe “Nxitja e urrejtjes ose grindjeve”

Për këtë shtetas Gjykata e Shkallës së Parë Durrës ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg””, thuhet në njoftimin nga policia.

VERITAS.COM.AL/