Presidenti Donald Trump ka kërcënuar të tërheqë SHBA nga Organizata Botërore e Shëndetit (WHO), duke e akuzuar atë se po bllokon reagimin global të koronavirusit dhe se është një “kukull në dorë të  Kinës” . Kjo nxiti reagimin qortues nga Pekini që tha të martën Uashingtoni ishte duke iu “shmangur përgjegjësisë”.

Trump ka qenë i përqendruar në një grindje të hidhur me Pekinin, duke pretenduar se ËHO mbuloi shpërthimin fillestar të virusit në Kinën qendrore në fund të vitit të kaluar përpara se sëmundja të shkaktonte  vdekjen dhe shkatërrimin ekonomik në të gjithë planetin.

Rreth 317,000 njerëz kanë vdekur nga COVID-19 nga rreth 4.8 milion janë shpallur të infektuar në të gjithë botën, qeveritë e të gjitha vendeve po përpiqen të kontrollojnë virusin ndërsa kërkojnë mënyra për të ringjallur ekonomitë e tyre pak nga pak.

VERITAS.COM.AL