AFP/

Uashington (AFP) – Ekipi i rizgjedhjes i Donald Trump zbuloi të enjten se ai është ulur në majë të nje arke lufte te drejtimit te fushatës, duke nënvizuar shkallën e sfidës me të cilën do përballen rivalët Demokratikë të presidentit amerikan në fillimin e një viti zgjedhor.

Fusha tentakulare Demokratike ndërkohë humbi një kandidat tjetër kur Julian Castro, i vetmi Hispanik në fushën e vitit 2020, njoftoi se po i jepte fund ofertës së tij.

Kjo lë 14 kandidatë akoma në gare për të përballuar Trump – dhe duke garuar për me shumë donacione të nevojshme që mbajnë aktive aktivitetin e lojës dhe operacionet reklamuese të fushatës.

Molly Ball: Trump 2020 Fundraising ‘a Real Warning Sign for Democrats’

Në tremujorin e katërt të vitit 2019, edhe kur Trump ishte shenjestruar në një skandal politik që rezultoi në impeachmentin e tij nga Dhoma e Përfaqësuesve, ai doli në krye, duke mbledhur shifrën e pabesueshme prej 46 milion dollarë.

Ishte periudha e tij më e mirë e mbledhjes së fondeve në një vit që solli 143 milion dollarë për përpjekjet e tij për rizgjedhje, njoftoi fushata, duke tejkaluar lehtësisht Demokratët që kërkonin ta zëvendësonin ate.

Dhe ndërsa Demokratët tani efektivisht po grumbullojnë fonde për të garuar kundër njëri-tjetrit përpara zgjedhjeve të përgjithshme në nëntor, Trump ka luksin e grumbullimit të fondeve derisa të zgjidhet kundërshtari i tij.

Fushata e Trump tani ka në dorë  nja 102.7 milion dollarë kesh.

“Arka e luftës së presidentit dhe ushtria e bazës e bën fushatën e tij të rizgjedhjes një marshim të pandalshëm,” tha menaxheri i fushatës Trump 2020 Brad Parscale në një deklaratë.

“Demokratët dhe media kanë qenë në një frenezi të impeachmentit dhe fushata e presidentit u bë vetëm më e madhe dhe më e fortë me tremujorin tonë më të mirë të mbledhjes së fondeve këtë cikël.”

Presidenti do përballet me një gjyq në Senatin e SH.B.A.-së, ku një mazhorancë Republikane pritet ta lirojë nga akuza për shpërdorim detyre dhe pengim të Kongresit.

Vetë Trump argumentoi se drama e impeachmentit, ndërsa është e sikletshme për trashëgiminë e tij, ka çuar në një shpërthim donacionesh.

Ai ripostoi ne tweeter një raport që përshkruan fushatën e tij duke mbledhur një 10 milion gjigand dollarësh në dy ditët qe pasuan votimin për impeachmentin.

– “Nuk është nevoja të lutesh” –

Mbledhja e fondeve të Trump është dukshëm më e lartë se ajo e sfiduesve të tij, përfshirë senatorin Bernie Sanders, i cili ka arritur të fitojë më së shumti – 34.5 milion dollarë në tre muajt e fundit të 2019 – se çdo pretendent Demokrat.

Kjo con donacionet e përgjithshme të Sanders në 96 milion dollarë, një shenjë e entuziazmit fleksibel për liberalin 78-vjeçar nga Vermonti.

Fushata e tij tha gjithashtu se arriti një prag të dukshëm prej pesë milion donacionesh individuale, një shifër që nuk u arrit nga fushata e tij për vitin 2016 deri në mars të atij viti.

“Së bashku, ne po dëshmojmë se nuk ka nevojë ti lutemi të pasurve dhe të fuqishmeve për kontributet e fushatës në mënyrë që të fitojme zgjedhjet,” tha Sanders.

Ish zëvendespresidenti Joe Biden, kandidati Demokrat, njoftoi 22.7 milion dollarë në donacione për periudhën tetor-dhjetor, xhiron e tij më të madhe tremujore të vitit dhe rreth 50 për qind përmirësim në krahasim me shifrat e tij të pakta të 3 mujorit te trete.

Biden ka mbledhur gjithsej 59.5 milion dollarë që prej fillimit të fushatës së tij në fund të prillit.

Motorri i mbledhjes se fondeve Pete Buttigieg, i cili si Biden është një Demokrat i qendrës, postoi edhe numra më të fortë, duke mbledhur 24.7 milion dollarë në tremujorin e katërt, duke e çuar totalin e tij në 2019 në më shumë se 76 milion dollarë.

Buttigieg – i cili deri të Mërkurën shërbeu si kryetar i bashkisë së South Bend, Indiana – udhëheq në votimin në Iowa, shteti që voton i pari në garën e nominimit, më 3 Shkurt.

Senatorët Elizabeth Warren dhe Amy Klobuchar ende nuk kanë njoftuar arkën e tyre tremujore.

Një kandidat që tregohet një cikë i papritur është Andrew Yang, një sipërmarrës Aziatiko-Amerikan pa përvojë politike i cili mbetet në konflikt kundër figurave më te afirmuara të partisë.

Yang mblodhi 16.5 milion dollarë në tremujorin e katërt, duke kapur një ngritje dramatike nga fillimi i vitit 2019 kur ai ishte kryesisht i panjohur.

Por ndërsa Biden, Sanders, Warren, Buttigieg dhe Klobuchar janë kualifikuar për debatin e radhës, më 14 janar, Yang jo.

As senatori Cory Booker, kongresmeni Tulsi Gabbard, apo miliarderi Michael Bloomberg, ish-kryetari i bashkisë së Nju Jorkut, i cili u hodh në garë në nëntor.

45-vjeçari Castro gjithashtu nuk arriti të përmbushë kualifikimet. Dalja e tij do të thotë se fusha Demokratike bëhet më e bardhë dhe më e vjetër, megjithëse dy gra dhe një kandidat homoseksual, Buttigieg, do të jenë në debatin e janarit.

Veritas.com.al/