Carly Roman

Ish Presidenti Donald Trump mori një xhiro fitoreje gjatë tubimit të tij të parë që nga largimi nga detyra, duke thënë për Presidentin Joe Biden, “Ja u kisha thënë këto.”

Trump shprehu se ai kishte pasur te drejte, gjatë tubimit të tij të shtunën në Wellington, Ohio, i mbajtur për të mbështetur Max Miller, një kandidat i mbështetur nga Trump që drejton një sfidë kryesore ndaj Anthony Gonzalez, një Republikan në detyrë që votoi në favor të fajësimit të Trump me akuzën e nxitjes së një kryengritjeje .

“Media dhe Demokratët tani po pranojnë që unë kisha të drejtë për gjithçka. … Tani ata po thonë,” Epo,e dini, ai kishte të drejtë për këto gjëra. Kjo është në rregull. Problem i madh, apo jo? “tha ai “Ata gënjyen për kaq shumë gjëra para zgjedhjeve.”

Trump vuri në dukje tonin e ndryshueshëm të medias mbi origjinën e COVID-19, efektivitetin e hidroksiklorokinës në luftimin e virusit dhe përdorimin e Lafayette Park si sfond për një sherbim fotografik  mes trazirave racore vitin e kaluar si provë që shtypi ishte i padrejtë në mbulimin e asaj që çoi në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.

Pavarësisht nga shumica e mediave të trashëguara që fillimisht hodhën poshtë teorinë se COVID-19 e ka origjinën në Institutin e Virologjisë Wuhan, provat janë ngritur në mbështetje të teorisë së rrjedhjeve nga laboratori javët e fundit dhe Biden i ka drejtuar autoritetet të hetojnë mundësinë brenda 90 ditësh.

Disa media lajmëruan gjithashtu efektivitetin e hidroksiklorokinës në trajtimin e COVID-19, por një studim i botuar në fillim të këtij muaji zbuloi se ilaçi, së bashku me azitromicinën, mund të rrisin shkallën e mbijetesës ndaj koronavirusit me afro 200% nëse shpërndahen në doza më të larta. te pacientët e intubuar me një version të rëndë të sëmundjes.

Më 9 qershor, një raport qeveritar nga Departamenti i Brendshëm tha që Policia e Parkut nuk boshatisi Parkun Lafayette, i vendosur pranë Shtëpisë së Bardhë, dhe zonat përreth tij të protestuesve në 1 Qershor, 2020, për Trump. Në të kundërt, Policia e Parkut mësoi për interesimin e Trump për vendin disa orë pasi ata kishin filluar planet për pastrimin e zonës për të vendosur bllokime të reja.

Trump, i cili besohet të jetë një pretendent i vitit 2024, gjithashtu shprehu se kishte te drejte në lidhje me parashikimet e fushatës së  tij rreth pasardhësit te tij.

“Biden do të çojë në shkatërrim ekonominë dhe vendin tonë,” tha ai, duke kritikuar presidentin për ndihmën për të vrarë gazsjellesin e planifikuar Keystone XL dhe duke e akuzuar atë për imponimin e një rritje “shkatërruese” të taksave në industritë e SHBA.

Trump tha se performanca e Biden ka qenë “e turpshme” në skenën botërore, duke e akuzuar atë për përulje ndaj Kinës.

“Joe Biden po shpërdoron gjithë këtë respekt të fituar me veshtire që kemi ose kemi pasur, duke u përkulur para armiqve të Amerikës dhe duke turpëruar vendin tonë në skenën botërore,” tha ai.

Save America PAC, një komitet veprimi politik i lidhur me Trump, njoftoi tubimin e tij të parë pas presidencës në fillim të këtij muaji.

“Presidenti Donald J. Trump, Presidenti i 45-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, do të mbajë një tubim të madh në Wellington, Ohio të Shtunën, 26 Qershor 2021 në 7:00 PM EDT”, tha PAC në një deklaratë.

PAC tha se tubimi për të mbështetur Miller “shënon paraqitjen e parë të Presidentit Trump në mbështetje të kandidatëve dhe kauzave që favorizojnë axhenden e MAGA dhe arritjet e administratës së Presidentit Trump”.

Kongresi i 16-të i Distriktit te Ohajos, ku garojnë Miller dhe Gonzalez, është i prirur për republikanët, me një indeks partizan të votuesve R + 8, sipas Cook Political Report. Distrikti mbështeti Trump ndaj ish Sekretares se Shtetit Hillary Clinton me më shumë se 15 pikë përqindje në zgjedhjet presidenciale 2016.

Gonzalez ishte një nga 10 Republikanët e Dhomës që votuan në favor të nenit të “nxitjes së kryengritjes” të fajësimit pas pushtimit të Kapitolit në 6 Janar, duke thënë se Trump “ndihmoi në organizimin dhe nxitjen e një turme që sulmoi Kongresin e Shteteve të Bashkuara në një përpjekje për të na ndaluar të kryejmë detyrat tona solemne siç përcaktohet nga Kushtetuta “.

Trump u akuzua më parë për dy akuza të lidhura me Ukrainën në 2019 para se të dilte i pafajshëm në Senatin e udhëhequr nga GOP.

VERITAS.COM.AL