Presidenti Trump premtoi një “tranzicion të rregullt” në një presidencë të Joe Biden të enjten herët pasi Kongresi certifikoi fitoren e Biden në zgjedhjet në një votim brenda natës pak para ores 4 të mëngjesit.

“Edhe pse unë totalisht nuk jam dakord me rezultatin e zgjedhjeve dhe faktet më tregojnë, megjithatë do të ketë një tranzicion të rregullt në 20 Janar,” tha Trump në një deklaratë.

“Unë gjithmonë kam thënë se do të vazhdonim luftën tonë për të siguruar që vetëm votat e ligjshme të numëroheshin,” vazhdoi presidenti. “Ndërsa ky përfaqëson fundin e mandatit të parë më të madh në historinë presidenciale, është vetëm fillimi i luftës sonë për ta bërë Përsëri Amerikën të Madhe”.

Deklarata e Trump përkoi me njoftimin e Zëvendës Presidentit Mike Pence nga Capitoli se votimi i Kolegjit Zgjedhor nga 14 Dhjetori – që pasoi votimin popullor të 3 nëntorit – ishte certifikuar në favor të Presidentit të zgjedhur Biden dhe Zëvendës Presidentes së zgjedhur Kamala Harris

Certifikimi në mëngjes herët pasoi një të Mërkurë të paqëndrueshme në Uashington në të cilën protestuesit pro-Trump sulmuan Capitolin, duke detyruar një bllokim dhe duke çuar në vdekjen e katër personave – përfshirë një grua nga Kalifornia që u godit nga plumbi i një oficeri policie.

Trazirat në Capitol kishin ligjvënësit nga të dy partitë e mëdha duke hedhur fajin në drejtim të Trump, duke akuzuar presidentin për përdorimin e retorikës së zjarrtë për të ndezur më tej mbështetësit të cilët ishin mërzitur tashmë për humbjen e Trump në votime. Para trazirave, Trump foli me një turmë të madhe mbështetësish jo shumë larg Shtëpisë së Bardhë, duke sulmuar “Republikanët e dobët” dhe duke akuzuar disa në parti se nuk luftuan aq fort sa ta ndihmonin të fitonte një mandat të dytë.

VERITAS.COM.AL