Shtetrrethimi është vendosur në shtetet përgjatë gjithë SHBA në përpjekje që të frenojnë trazirat e shkaktuara nga vdekja e një burri me ngjyrë në arrest policor.

Protestat e mëdha paqësore më vonë u kthyen të dhunshme në shumë zona, me makina dhe ndërtesa në flakë dhe rebelimin e policisë duke përdorur gaz lotsjellës dhe plumba gome.

Presidenti Donald Trump inkurajoji “masa ndëshkuese ” për vdekjen e George Floyd,  por tha që nuk mund të lejojë që turmat të mbizotërojnë.

Një ish-polic është akuzuar për vrasjen e z. Floyd, 46 vjeç, në Minneapolis.

Derek Chauvin, oficeri 44 vjeç dhe i bardhë, do të paraqitet në gjykatë të hënën.

Në pamjet video, Chauvin shihet duke vënë gjunjët në qafën e George Floyd për disa minuta. Floyd kapet në video tek thotë vazhdimisht se nuk është në gjendje të marrë frymë.

VERITAS.COM.AL