Një lajm i shpërndarë 12 minuta më parë ka konfirmuar se në metronë e Sant Peterburugt në Rusi ka pasur dy shpërthime të mëdha,  raporton Reuters.

Nga shpërthimet kanë të paktën 10 të vdekur mbetur shumë të plagosur. Agjencia Life News ka shpërndarë foto nga vendi i ngjarjes.

(CONTINUED)

Agjencitë ruse  Tass dhe Interfax raportojnë se shpërthimi ka goditur Sennaya Ploshchad dhe Institutin e Teknologjisë që ndodhet aty pranë, në qendër të qytetit.

Imazhet e  transmetuara në media tregojnë një transportues dhe derën e tij të ndarë prej transportuesit, në stacionin Sennaya.

Presidenti Rus, Vladimir Putin, i cili ndodhet në qytet, është informuar rreth ngjarjes- thonë mediat Ruse.

Shkaku i shpërthimit nuk është akoma i njohur.

(Continued)