Etiketa: is_tag

Scholz i drejtohet Putinit: Do të mbrojmë ‘çdo centimetër’ të territorit të NATO-s
Aleanca është e gatshme të mbrojë çdo centimetër të territorit të vet, nëse do të jetë e nevojshme,  tha kancelari gjerman, Olaf Scholz, në një mesazh drejtuar Vladimir Putin. Ai theksoi se lëv...
Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO
Rusia nuk heq dorë nga provokimet ndaj shteteve evropiane, këtë herë duke tentuar të ndryshojë në mënyrë të njëanshme kufirin me Estoninë. Vetëm një ditë pasi Kremlini u tërhoq nga një propozim...
Ukraina rrëzon një aeroplan bombardues strategjik rus
Ukraina ka shënuar sukses në luftën e vazhdueshme me Rusinë duke rrëzuar së fundmi edhe një aeroplan bombardues strategjik ‘për herë të parë’. Siç raportohet, bombarduesi Tu-22M3 është rrëzuar ...
Numri i ushtarakëve të vdekur të Rusisë në Ukrainë tani ka kaluar shifrën 50,000,
Mund të konfirmojë BBC. Në 12 muajt e dytë në vijën e parë - ndërsa Moska e shtyu të ashtuquajturën strategji të e saj të mullirit të mishit - zbuluam se numri i trupave ishte gati 25% më i lar...
Ish-kancelari gjerman ofrohet si ndërmjetës për t’i dhënë fund luftës Ukrainë-Rusi
Ish-kancelari gjerman Gerhard Schroeder është ofruar si ndërmjetës për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë. Duke theksuar miqësinë e tij me presidentin rus, Vladimir Putin, ish-kancelari tha se kj...
Rusia dështon në OKB kundër Kosovës, por lëshon akuzën se “luftëtarët e UÇK-së janë banda kriminale!’
Shtetet perëndimore nuk i lejuan diskutimet për fushatën bombarduese të NATO-s kundër Serbisë, në seancën e së hënës së këshillit të sigurisë. Rusia, aleate e ngushtë e Serbisë kishte kërkuar futj...
Lufta e Ukrainës po vret një tjetër vend.
Nga Paul Hockenos, Foreign Policy Në labirintin e mbushur me njerëz të tregut në qendër të Chisinau-t, kryeqyteti i Moldavisë, një mix gjuhësh dëgjohet mes turmave të tregtarëve që shpërndajnë ...
“Europa duhet të përgatitet për luftë”, Ursula von der Leyen: Putin nuk do të ndalet në Ukrainë
“Europa duhet të përgatitet për luftë”. Konkluzioni dramatik pritet të bëhet publik gjatë takimit të Samitit të Këshillit Europian të BE-së i cili mbahet në datat 21 dhe 22 mars. Ditët e fundit...
Vladimir Putin pas rizgjedhjes: Përplasja Rusi-NATO, vetëm një hap larg Luftës së Tretë Botërore
Presidenti rus Putin paralajmëroi Perëndimin të hënën se një përplasje e drejtpërdrejtë midis Rusisë dhe aleancës ushtarake të NATO-s të udhëhequr nga SHBA-ja do nënkuptonte se planeti do ishte nj...