( Foto:JUAN BARRETO/AFP/Getty)

Nga: FRANCES MARTEL

 

Një shumicë dërrmuese e Venezuelanëve do të mbështeste një ndërhyrje të huaj ushtarake për të rrëzuar diktatorin socialist Nicolás Maduro dhe besonin se regjimet mashtruese në Rusi dhe Kubë kanë kolonizuar vendin e tyre, u gjetën në një sondazh të botuar të hënën nga firma kombëtare e sondazheve Meganaliis.

Pyetur nëse legjislatura federale, Asambleja Kombëtare, duhet të autorizojë misionet ushtarake të huaja në vend, 89.5 për qind e venezuelanëve thanë ‘po’. Një tjetër 91.2 për qind thanë se nuk besonin se ishte e mundur që venezuelasit të hiqnin Maduron pa ndërhyrjen ushtarake të huaj. Rreth 88 për qind thanë se nuk i besonin forcave të armatosura të vendit.

Kërkesa për ndërhyrje të huaj duket të jetë e lidhur me faktin se Venezuelasit besojnë se vendi i tyre tashmë është nën kontroll të huaj. Pothuajse nëntë nga dhjetë vetë (87.9 për qind) thanë se u pajtuan me deklaratën “Venezuela është ndërhyrë dhe kontrolluar nga Kuba dhe Rusia.” Këto dy vende janë aleatët më të ngushtë të Maduros; Ministri i Jashtëm i Maduros Jorge Arreaza udhëtoi për në Moskë këtë fundjavë dhe deklaroi se regjimi po mendon t’i kërkojë Rusisë të dërgojë më shumë trupa në vend për të ndihmuar shtypjen e protestuesve.

Venezuelanët, në 87.6 për qind, hodhën poshtë gjithashtu konceptin e një “dialogu” tjetër midis fraksionit politik të Guaidos dhe Maduros. Partia Socialiste Popullore e Guaidos u bashkua me një koalicion partish opozitare të quajtur Tryeza e Përbashkët Demokratike (MUD) në vitin 2014, që u angazhua me bisedime me regjimin Maduro për vite. Maduro shfrytëzoi mundësinë për të dërguar Gardën Kombëtare Bolivare (GNB) për të vrarë dhe arrestuar në mënyrë arbitrare protestuesit paqësorë. Venezuela sot krenohet me 273 të burgosur politikë që nga 3 maji, sipas grupeve të të drejtave të njeriut në terren.

Meganalisis realizoi sondazhin në mes të 2 dhe 4 majit, menjëherë pasi Guaido ka njoftuar një kryengritje ushtarake që më në fund të largohej Maduro. Guaidó u betua si president në janar pas përfundimit të mandatit të fundit të presidentit Maduro, por Maduro refuzoi të largohej nga pallati presidencial dhe ende mban kontrollin e ushtrisë së vendit nëpërmjet oficerëve të tij të lartë. Më 30 prill, Guaido u shfaq në një aeroplan në mëngjes duke njoftuar se këta oficerë të lartë kishin rënë dakord të hiqnin Maduron dhe se ushtria do të kishte nevojë për civilë për të dalë në rrugë për t’i ndihmuar ata të hiqnin mbetjet përfundimtare të regjimit socialist. Megjithatë,kjo asnjëherë nuk u materializua dhe ushtarët e Maduros filluan një fushatë represioni në përgjigje që ka vrarë pesë vetë deri më tani. Viktima më e re ishte 14 vjeç.

Sondazhi zbuloi se venezuelasit janë të hutuar se kush është presidenti i tyre. Ndërsa rreth gjysma (49.8 për qind) e pranojnë Presidentin Juan Guaido si kreun legjitim të shtetit, një tjetër 35.4 për qind e njerëzve thanë se “nuk e dinë” kush është presidenti i Venezuelës. Më pak se 5 për qind e njohin Maduron si president. Mbështetja e Guaidó ka rënë që nga 1 prilli, kur sondazhi mujor i Meganalisis zbuloi se 54.9 për qind e Venezuelëve e kanë njohur Guaidon si president të tyre, por kështu ka edhe Maduro, pasi 6.6 i Venezuelanëve pranoi legjitimitetin e tij muajin e kaluar. Rritja më e madhe ishte në kategorinë “nuk e di”, e cila pa një rritje gati 10 për qind.

Meganalisis anketoi 1,120 njerëz për rezultatet e tyre, duke synuar 16 shtetet më të populluara dhe një kampion të 32 qyteteve në mbarë vendin.

Ambivalenca rreth Guaidós duket e lidhur me refuzimin e dialogut me Maduron, pasi Vullneti Popullor dhe udhëheqësi i saj, Leopoldo López, ishin figura kryesore në bërjen e bisedimeve, edhe pse López ishte një i burgosur politik në atë kohë. Rezultatet e sondazhit të prillit tregojnë gjithashtu se venezuelasit janë të lodhur nga socializmi dhe mund të jenë të kujdesshëm ndaj Vullnetit Popullor sepse është një anëtar formal i Internacionales Socialiste. Në atë anketë, anketuesit kërkuan të anketohen nëse ata bien dakord me deklaratën “socializmi është ideologjia politike më e keqe dhe shkatërruese për të udhëhequr qeverinë”. Përsëri gati 90 përqind – 87.9 përqind – thanë po.

Guaido ka insistuar që ai të ketë mbështetje brenda ushtrisë dhe do të jetë në gjendje ta marrë nën kontroll atë së shpejti. Java kaloi pa një kryengritje të konsiderueshme në forcat e armatosura, megjithatë, Guaidó tha në një intervistë me BBC se ai është duke konsideruar t’i kërkojë Shteteve të Bashkuara mbështetje ushtarake.

“Unë, si presidenti i ngarkuar i parlamentit kombëtar, do të vlerësoj të gjitha opsionet nëse është e nevojshme,” tha ai.

Duke goditur një ton më të mundur këtë javë, Guaidó u ankua ndaj agjensisë France-Presse (AFP) të hënën se kryengritja e tij nuk shkonte siç ishte planifikuar, sepse “kishte njerëz që nuk e kishin bërë pjesën e tyre”.

“Kjo nuk do të thotë se ata nuk do ta bëjnë këtë shpejt. Ne po presim që shumë më tepër të përmbushin detyrën e tyre ndaj vendit. Siç është e qartë, pakënaqësia që ekziston është universale dhe Forcat e Armatosura nuk mund t’i shpëtojnë kesaj “, tha ai.

Ndryshe nga Rusia – e cila ka parkuar pa leje forcat speciale në vend – Shtetet e Bashkuara nuk kanë prani të njohura te trupave në vend. Presidenti Donald Trump ka refuzuar të përjashtojë dërgimin e trupave në Venezuelë nëse është e nevojshme për të ndaluar gjakderdhjen, produktin e Maduros duke nxitur si ushtarët edhe bandat jozyrtare socialiste për të rrëmbyer, torturuar dhe vrarë disidentë të paarmatosur.

Ministri i jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, e quajti praninë e mundshme të trupave të SHBA në vend “katastrofike dhe të pajustifikuar” këtë javë. “Ne jemi kategorikisht kundër ndërhyrjes ushtarake. Përdorimi i forcës mund të autorizohet vetëm nga Këshilli i Sigurimit i OKB, ose të përdoret si pergjigje ndaj agresionit nga një shtet sovran, “argumentoi ai. Lavrov nuk ka bere observacione mbi ligjshmërinë e ndërhyrjes ushtarake të Rusisë në emër të Maduros.

Veritas.com.al/