Shembja e statujave dhe lufta me ‘gurët e vjetër’.
Nga: Zigmund Ginsberg/ ‘Damnatio memoriae’, dënimi i kujtesës e quanin romakët e lashtë. Shembeshin dhe gjymtoheshin statujat, thyheshin bustet, gë...
Princat e zhdukur të Arabisë Saudite.
(FOTO: Princi Sulltan bin Turki, në qendër)/ Në dy vitet e fundit janë zhdukur tre princa Saudit që jetonin në Europë. Të gjithë këta kanë qenë...
Lëvizja ‘Vetëvendosje’ e Kosovës, vetëshpallet Parti Leniniste
(FOTO: Zgjim Hyseni)/ Krejt ato që janë thënë për Lëvizjen Vetëvendosje, që është subjekt politik i orientuar drejt marksizmit-leninizmit, po d...
Dhjetë arsyet pse duhen larguar ‘ministrat teknik’
  Nga: Fatmir Mediu/Fb Të dashur miq! Duke lexuar reagimin e disa miqeve dhe kolegeve te mi, ne vleresimin per mendimet e tyre dua te sq...
Zoti Berisha vë ‘gishtin’ mbi personin ‘më të madh’ në përgjim
Pak ditë më parë është publikuar një ‘përgjim i trafikantëve’ të mairhuanës, ku është përdorur edhe kjo sentencë: “Paratë dorëzoja atij më të madh...
Balanca? 1.3 milionë Europiano- Lindor kanë lëvizur drejt Britanisë. Vetëm 14,000 Brits kanë shkuar në vendet e EE8.
Statistikat zbulojnë se 1.3 milionë qytetarë të Europës Lindore jetojnë në Mbretërinë e Bashkuar, duke u krahasuar me vetëm 14,100 qytetarë të Mbr...
15 vatra zjarri janë të ndezura në gjithë vendin.
“Vetëm gjatë 24 orëve të fundit, në të gjithë vendin, ka 15 vatra zjarresh aktive. Zjarret janë  në Fier, Gjirokastër, Vlorë, Durrës, Elbasan, Ber...
Çfarë thanë dje liderët ‘disidentë’ të PD kur po vendosej mbi zgjedhjet në Parti
Dje në ora 19.00 është mbledhur Kryesia e PD për  zyrtarizimin e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet e 22 korrikut ku do të konfirmohet krye...
Protesta e ‘fshehur’ në Tiranë. Ndërtuesit qartësojnë rolin e Ramës, Bashës dhe… Kunatit
(FOTO: Pamje nga protesta e banorëve te Parku i Autobuzëve, Tiranë)/ Prej tre a katër ditësh, në Tiranë, vendin e quajtur 'Parku i Autouzëve' k...
Monika nuk është e para. Gratë e burrave dhe të tjerat që qeverisën politikën shqiptare*
Nga Afrim Krasniqi/ Lajmet e fundit informojnë se LSI do të drejtohet nga një grua, Monika Kryemadhi Historia politike e Shqipërisë është hi...
Faqja 8 prej 17« E para...678910...E fundit »