Nga: GABRIELLE REYES

“Trumpizem pa Trump” është ajo që Amerikës i duhet në katër vjet, tha autorja konservatore Ann Coulter gjatë një leksioni në Universitetin e Teksasit në Austin të enjten mbrëma organizuar nga Të Rinjtë Konservatorë të Universitetit të Teksasit.

Në një fjalim të gjerë që arriti përtej temës së propozuar të eventit për emigracionin, komentatorja politike i shpjegoi një turme të vendosur ne distance prej 97 personash, pse beson se zgjedhjet presidenciale të SHBA 2020 kanë prodhuar “rezultatet më të mira nga të gjitha rezultatet e mundshme” për konservatorët .

“Arsyeja që unë jam shumë e lumtur që [Presidenti] Trump humbi – dhe humbi ngushtë – është se një mandat i dytë i Trump do të na kishte vrarë,” tha Coulter.

“Ajo që duam, dhe ajo që unë mendoj se mund të marrim për katër vjet, është Trumpizmi pa Trump,” tha ajo.

Coulter e përkufizoi “Trumpizmin” si Amerika që kujdeset më parë për njerëzit e saj.

“Të lënë pas dore, klasa punëtore, klasa e mesme – duan punë, ata duan lagje të sigurta. Ata nuk duan të vazhdojnë të paguajnë taksa për anglishten si klasat e Gjuhës së Dytë dhe të paguajnë për dhomat e urgjencës me shumë emigrantë të paligjshëm që vijnë me shumë probleme shëndetësore”, tha ajo.

“Së pari duhet të kujdesemi për vete. Ky është Trumpizmi. Dhe nuk është provuar. Sigurisht që nuk ka triumfuar ”, ka komentuar Coulter.

“[Me] Trump … Ai do thoshte këto gjëra të egra për të cilat ne do të fajësoheshim, do të sulmoheshim dhe më pas në të vërtetë nuk do të bënte asgjë”, shpjegoi ajo.

“Trump mendon, … Unë e shkrova në Twitter. Prandaj, është bërë ’,” tha Coulter.

“Është ironike … që ai i humbi këto zgjedhje, shumë ndoshta për shkak të manipulimit. Demokratët mashtrojnë gjatë gjithë kohës. … Trump ka folur për fletëvotimet me postë qe janë të rrezikshme, ata do t’i vjedhin këto zgjedhje. ’Ai ka folur për këtë… ndoshta gjatë gjithë vitit,” tha ajo.

“Të flasësh nuk është e njëjtë si të veprosh”, theksoi Coulter. “Tamam si kur ai shkroi në Twitter,” Ligji dhe Rendi “, dhe megjithatë qytetet po digjen ende në të gjithë kombin. [Ai] nuk bëri asgjë për këtë. Është sikur ai nuk e dinte se ishte president ”.

“Kështu që, mendoj se pozicioni i Republikanëve [në katër vitet e ardhshme] duhet të jetë: Kjo është Partia e re Republikane. Do të jetë Trumpizëm, por po çlirohemi nga fëmija tetë vjeç, ”propozoi Coulter.

Republikanët duhet të qëndrojnë të përqendruar në çështjet populiste, këshilloi ajo, “Por ne do të kemi dikë që flet mirë, që është i artikuluar, që urren median, urren korrektësinë politike.”

“Do të jetë shumë më e lehtë të çojmë përpara Trumpizmin pa Trumpin,” predikoi Coulter.

“Jam e lumtur që ai humbi”, vazhdoi ajo. “Unë jam e kënaqur që ishte shumë, shumë diference e ngushtë. Dhe jam e kënaqur që duket se kemi mbajtur Senatin. … Dhe ne patjetër e kemi mbajtur Dhomën [e Përfaqësuesve]. Kjo do të thotë që ata [Demokratët] nuk mund të bëjnë asgjë të tmerrshme. ”

“Miqtë e mi në Kaliforni më paralajmëronin kur isha totalisht, totalisht në vagonin e Trump, në të vërtetë në 2015, pasi ai njoftoi [kandidaturën e tij për president]. Në Kaliforni ata të gjithë  thoshin, ‘Ann,do të jetë si Arnold Schwarzenegger. Ai flet për një lojë të mirë, do të futet, dhe do të bëhet liberal, ‘”kujton Coulter.

Ajo spekuloi se një mandat i dytë i Trump do të kishte qenë “edhe më i keq” se ish-guvernatori i Kalifornisë.

“Ky do të kishte qenë mandati i dytë i Arnold Schwarzenegerit, përveçse edhe më keq”, tha ajo. “Jared Kushner do ja dilte te lironte kriminelët, duke kaluar amnistinë … Do të kishte qenë një katastrofë absolute, dhe ne kurrë nuk do të ishim në gjendje të kthenim përsëri axhendën e MAGA-s.”

“Trumpizmi pa Trump – kjo është formula fituese,” përfundoi ajo.

Gjatë seksionit të pyetjeve dhe përgjigjeve të eventit, Coulter ju adresua më tej zgjedhjeve 2020.

“Dua t’u tregoj Republikanëve: Rritja e votës hispanike për ju, rritja e votës afrikano-amerikane per ju ,e lumtur ta dëgjoj, por nëse nuk është më shumë se 50 për qind, ende po humbni. Arsyeja pse Trump humbi ishte, se ai hoqi dorë plotësisht nga vota e te bardhëve. Çdo grup i vetëm demografik ka votuar më shumë për Trump këtë herë, në përqindje, sesa në vitin 2016, ”tha ajo.

“I vetmi grup që… dha një përqindje më të vogël të votave për Trump ishin të bardhët. Dhe kë ai injoroi, injoroi totalisht, duke ndjekur këshillën e Jared Kushner, për të luajtur politikë identiteti? ” – pyeti Coulter në mënyrë eksplicite.

Dikur gjatë pyetjeve dhe përgjigjeve, Coulter u spostua nga politika e brendshme për të eksploruar politikën e jashtme të SHBA nën një administratë teorike të Joe Biden.

Një i pranishëm pyeti Coulter, “Ju keni shprehur optimizëm në lidhje me aftësinë e një Senati GOP për të bllokuar pjesët më radikale të axhendës së brendshme të Demokratëve, duke përfshirë amnistinë dhe paketimin e gjykatave. Po politika e jashtme? A jeni e shqetësuar se një Deep Srate i ringjallur, me një Biden të ekzekutivit të dobët, do të fillojë konflikte të reja që mund te kushtojnë jetë dhe thesare Amerikane, dhe madje të provokojë Rusinë në një luftë më të madhe? ”

“Po, jam e shqetësuar”, u përgjigj ajo. “Dua të them se kjo është pjesë e stolit me tre këmbë ku ishin çështjet populiste dhe popullore të Trump: kthimi i prodhimit ne vend (d.m.th. përfundimi i marrëveshjeve tregtare të vrasjes së vendeve të punës); emigracioni, në masën që ndihmon njerëzit që tashmë jetojnë këtu; dhe jo më luftëra te kota jashtë vendit. ”

“Këto luftëra pafund, jemi të lodhur. Kështu u bëri thirrje [Vladimir] Lenini njerëzve në Revolucionin Rus. Njerëzit ishin të lodhur nga luftërat. Edhe një luftë që ia vlen të bëhet, ne jemi të lodhur nga ajo tani. A mund t’i kthehemi kujdesit për popullin amerikan për një kohë? Kjo është ajo që premtoi Trump. Ne thjesht kemi nevojë për dikë që ta përmbushë atë, ”tha Coulter.

Ajo gjithashtu spekuloi në lidhje me formën e peizazhit politik të SH.B.A.-së gjatë viteve të ardhshme dhe se si do të duket një luftë brenda-partiake midis fraksioneve të ndryshme Republikane pas zgjedhjeve te 2020.

“Varet nga establishmenti Republikan dhe populistët Trumpistë”, parashikoi ajo.

Coulter tha se krahu populist i Partisë Republikane mund të mundë establishmentin dhe të fitojë përsëri Shtëpinë e Bardhë në katër vjet “për sa kohë që ne kemi një Republikan Trumpist të ligjshëm, i cili është artikuluar në gjysmë të rrugës, dhe mendoj se është pak macho”.

Ajo ofroi Guvernatorin Republikan të Floridas, Ron DeSantis, si një kandidat të mundshëm që i përshtatet kësaj forme dhe “duket se është një guvernator shumë i mirë populist”.

“Për sa kohë që mund të drejtojmë dikë pothuaj të besueshëm me çështjet e Trump, Republikanët e establishmentit nuk kanë asnjë shans”, tha Coulter me besim.

Një pjesëmarrës i fjalimit të Coulter në UT të Enjten i tha Breitbart News në mënyrë anonime se biseda e Coulter ishte ngjarja e parë konservatore në të cilën ka marrë pjesë, duke shpjeguar se ai zgjodhi ta dëgjonte atë duke folur për kuriozitet. Personi tha se ai është i interesuar të mësojë më shumë rreth temave që ajo trajtoi në fjalimin e saj, veçanërisht politikat e emigracionit të Sh.B.A. Ai shtoi se ishte befasuar këndshëm nga Coulter dhe miqësia e kolegëve të pranishëm, një numër i të cilëve u mblodhën jashtë sallës së leksioneve të universitetit pas eventit për të shkëmbyer mendime rreth fjalimit dhe për të diskutuar politikat konservatore.

“Njerëzit këtu ishin jashtëzakonisht miqësorë,” i tha ai Breitbart.

“Konservatorët janë më miqësorë sesa besohet [në mediat kryesore]”, tha ai.

VERITAS.COM.AL