Melbourne (AFP) – Novak Gjokoviç luftoi mes presionit të fortë nga Dominic Thiem për të riafirmuar mbizotërimin e tij të Dielën ne Australian Open, duke pretenduar një titull të tetë record dhe duke u rikthyer në numrin një të botes në proces.

Serbi i pathyeshëm e ka zgjatur serine e tij të mosmundjes këtë sezon në 13 duke humbur dy sete rradhaz pas një të fituari dhe duke mposhtur kurajozin e Austrisë 6-4, 4-6, 2-6, 6-3, 6-4 në afro katër -orë kalvar.

Ishte titulli i tij i 17-të i Grand Slam, duke u spostuar midis dy te pareve Rafael Nadal dhe Roger Federer në listën e të gjitha kohërave.

Fitorja e vendos atë krahas shokëve të tij legjendare si vetëm njeriu i tretë në histori që fitoi tetë ose më shumë tituj në të njëjtin Slam pas Nadal (12 në French Open) dhe Federer (tetë në Wimbledon).