Republika Çeke ka mbyllur shkollat dhe baret, kafenetë dhe restorantet Holandezet po mbyllen dhe Franca mund të vendosë ‘shtetrrethimin’, ndërsa qeveritë Evropiane luftojnë për të mbajtur nën kontroll një valë të dytë të infeksioneve Covid-19.

Bllokimi i pjesshëm në Holandë hyn në fuqi në 22:00 (20:00 GMT).

Dy orë më parë, Presidenti francez Emmanuel Macron është vendosur të detajojë masa të reja për Parisin dhe qytete të tjera.

Rajoni i Katalonjës së Spanjës po konsideron gjithashtu masat e veta të përkohshme.

Në të gjithë Evropën, normat e infeksionit po rriten, me Rusinë që raporton një rekord 14,321 raste ditore të Mërkurën dhe një tjetër 239 vdekje.

Ndërsa Mbretëria e Bashkuar përgatitet për bllokime të reja, edhe Evropa po lufton

Si e dimë se cili vend po përballet më mirë me Covid.

Por edhe në vendet që kanë pasur sukses më të madh se shumica në mbajtjen poshtë të transmetimit, infeksionet po rriten.

Gjermania ka parë më shumë se 5,000 infeksione të reja për herë të parë që nga Prilli dhe 47 zona me një normë mesatare mbi 50 njerëz në 100,000 banorë.

Zyrtarët e agjencisë publike të shëndetit RKI të Gjermanisë flasin për një “rritje të përshpejtuar të transmetimit në popullatë”.

VERITAS.COM.AL/

Komente

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.