Sot e shtunë, datë 21 korrik, vendi ynë do të përfshihet nga vala e nxehtë Sahariane . Moti do të jetë me diell dhe kalime të pakta vranësirash  në zonat malore .

Era do të jetë  e lehtë me drejtim Jugperëndim (SË)  me shpejtësi  8 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë i forcës  2- 3 me lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje .

Temperaturat minimale dhe maksimale:

Zonat  malore         16/33°C

Zonat e  ulëta           20/36°C

Zonat  bregdetare    21/35°C