CHARLIE SPIERING

 

Presidenti Donald Trump paralajmëroi të martën se përpjekjet e kompanive Big Tech për të c’platformuar atë dhe mbështetësit e tij ishte një “gabim i madh” që vetëm do të zemërojë më shumë Amerikanë.

“Unë mendoj se Big Tek po bën një gjë të tmerrshme për vendin tonë dhe vendin tonë dhe unë besoj se do të jetë një gabim katastrofik për ta,” tha Trump.

Presidenti u foli gazetarëve para se të linte Joint Base Andrews ne bordin e Air Force One për të vizituar murin e ndërtuar në Kufirin Jugor në Alamo, Texas.

Trump tha se ai kishte paralajmëruar për fuqinë dhe ndikimin masiv të ushtruar nga Big Tech gjatë gjithë presidencës së tij, duke shtuar se vendimi që ata po merrnin do të jehonte në të gjithë botën.

“Ata po ndajnë, dhe përçajnë, ata po tregojnë diçka që unë kam parashikuar për një kohë të gjatë,” tha ai. “Njerëzit nuk veprojnë sipas tij, por unë mendoj se big tek ka bërë një gabim të tmerrshëm, dhe shumë shumë të keq për vendin tonë dhe po çon që të tjerët të bëjnë të njëjtën gjë.”

Ai në mënyrë specifike shprehu shqetësimin e tij në lidhje me atë që kompanitë Silicon Valley i kishin bërë atij dhe mbështetësve të tij një ditë pas sulmeve të Capitol Hill javën e kaluar. “Kjo shkakton shumë probleme dhe shumë rrezik. Gabim i madh, ”tha ai. “Ata nuk duhet ta bënin atë.”

Facebook dhe Twitter ndaluan përgjithmonë llogaritë e presidentit në mediat sociale. Google, Apple dhe Amazon vepruan njëkohësisht për të ndaluar Parler, një konkurrent në Twitter, nga të gjitha platformat e tyre dhe shërbimet në internet.

Trump paralajmëroi për zemërimin që po ndërtohej pas veprimeve të Big Tech kundër konservatorëve dhe mbështetësve të Trump.

“Ka një kundërveprim kur ata e bëjnë atë,” tha ai. “Unë kurrë nuk kam parë një zemërim të tillë siç shoh tani, dhe kjo është një gjë e tmerrshme dhe ju duhet të shmangni gjithmonë dhunën.”

Trump sfidoi gjithashtu pohimet se fjalimi i tij në tubim përpara Shtëpisë së Bardhë javën e kaluar frymëzoi dhunën e turmës që ndodhi në Capitol Hill.

“Njerëzit mendojne se ajo që thashë ishte totalisht e përshtatshme”, tha ai.

Ai e krahasoi retorikën e tij me udhëheqësit politikë Demokratë që flisnin dhe nuk dënonin dhunën gjatë trazirave të BLM gjatë verës: “Nëse shikoni se çfarë kanë thënë njerëzit e tjerë, politikanë në një nivel të lartë, në lidhje me trazirat gjatë verës , trazirat e tmerrshme në Portland dhe Seattle dhe vende të ndryshme të tjera, ky ishte një problem i vërtetë, ajo që thanë ata. ”

Ai gjithashtu vuri në dukje thirrjen e tij për protestuesit e zgjedhjeve ta bënin këtë “në mënyrë paqësore” në Capitol Hill, megjithëse shpejt u bë e dhunshme.

“Të gjithë deri në fund menduan se ishte plotësisht e përshtatshme”, tha ai, duke iu referuar fjalimit të tij.

VERITAS.COM.AL

 

Komente

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.