CHARLIE SPIERING

Presidenti Donald Trump festoi lajmin se Mesatarja Industriale e Dow Jones arriti në 30,000 të martën në mëngjes, pavarësisht nga pandemia e koronavirusit.

“Ky është një numër i shenjtë, 30,000”, tha Trump. “Askush nuk mendoi se do ta kishte parë ndonjëherë.”

Presidenti vuri në dukje se ishte kapërcimi i nëntë rekord që nga fillimi i vitit 2020 dhe hera e dyzetë e tetë që bursa kishte thyer rekorde gjatë administrimit të tij.

“Unë thjesht dua të përgëzoj të gjithë njerëzit brenda administratës që punojnë kaq shumë, dhe më e rëndësishmja, unë dua të përgëzoj njerëzit e këtij vendi sepse nuk ka njerëz si ju,” tha ai.

Trump ia atribuoi rritjen zhvillimit të suksesshëm të vaksinave të koronavirusit.

“Unë jam shumë i emocionuar me atë që ka ndodhur në frontin e vaksinave. Kjo ka qenë absolutisht e pabesueshme, ”tha ai. “Asgjë e tillë nuk ka ndodhur kurrë nga ana mjekësore dhe mendoj se njerëzit po e pranojnë këtë dhe po ka një efekt të madh.”

Presidenti foli vetëm për rreth një minutë dhe katër sekonda para se të dilte nga podiumi pa marrë pyetje.

Dalja e papritur shtyu një gazetar të hutuar të replikonte: “Epo kjo ishte e çuditshme sa s’thuhet”.

VERITAS.COM.AL