Presidenti Donald Trump tha të enjten se do të bëjë fushatë në Georgia, të shtunën, 5 Dhjetor, për të ndihmuar Republikanët në zgjedhjet gjatë balotazhit për në Senat.

“Unë do të shkoj të shtunën në mbrëmje; do të jem në Georgia. Ne do të kemi një manifestim të jashtëzakonshëm”, u tha Trump gazetarëve pasi foli me anëtarët e Forcave të Armatosura në një telefonatë telekonferencë.

Shtëpia e Bardhë sqaroi pas vërejtjeve të Trump se ai do të bënte fushatë në shtetin Georgia të shtunën, 5 Dhjetor.

Të dy senatorët republikanë David Perdue dhe Kelly Loeffler përballen me zgjedhje balotazhi më 5 janar, kur republikanët përpiqen të mbajnë shumicën e tyre në Senat.

“Ndoshta do të shkoj dy herë. Kjo është shumë e rëndësishme që ne të fitojmë ato gara. Këta janë njerëz të shkëlqyeshëm ”, tha Trump.

Trump e përshkroi kundërshtarin demokrat të Perdue, Jon Ossoff, si një “peshë të lehtë” dhe kundërshtarin e Loeffler, Raphael Warnock, si “ose një komunist ose një socialist. Nuk mund ta kuptoj akoma. ”

“Ky nuk është për Gjeorgjinë,” tha Trump.

Trump tha se ai paralajmëroi Perdue dhe Loeffler për sistemin e votimit në shtetin e Georgia.

“Dëgjoni, ju keni një sistem mashtrues. Duhet të jesh shumë i kujdesshëm ”, kujton ai duke u thënë atyre.

Trump tha se për shkak të pandemisë së koronavirusit, ai ndoshta do të organizonte një tubim në natyrë në Georgia, ka shumë të ngjarë në një aeroport.

“Ata po kërkojnë vendin e duhur”, tha ai.

Trump kundërshtoi pohimin e një reporteri se kjo ishte ‘Thanksgiving’ i tij i fundit në Shtëpinë e Bardhë.

“Epo ne nuk e dimë se çfarë është e fundit – nëse shikon se çfarë po ndodh. … Ata po gjejnë mospërputhje të jashtëzakonshme në vota dhe askush nuk i beson këto shifra. Ata numra janë numra të pasaktë. ”

Ai parashikoi se më shumë prova të mashtrimit të votuesve do të dilnin brenda disa javësh.

“Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë. Askush nuk dëshiron të shohë llojin e mashtrimit që këto zgjedhje kanë prezantuar me të vërtetë, ”tha ai.

Trump tha se do të vazhdojë të kundërshtojë rezultatet e zgjedhjeve, duke vënë në dukje se ish zëvendëspresidenti Joe Biden dhe Sen Kamala Harris kundërshtuan politikën e tij të “Amerikës së pari”.

“Ju nuk mund të keni dikë që të marrë detyrën dhe tani të heqë qafe” Amerika e para “.” E dini pse e bejnë? ” pyeti.

“Për shkak se Kina nuk e dëshiron atë.”

Një reporter e pyeti Trump nëse ai do të pranonte zgjedhjet presidenciale nëse kolegji elektoral votonte për Biden më 14 dhjetor.

“Do të jetë një gjë shumë e vështirë për të pranuar sepse ne e dimë se kishte mashtrim masiv, nëse mund ta bëj apo jo ky aparat duhet të lëvizë shpejt, sepse koha nuk është në anën tonë. Çdo gjë tjetër është në anën tonë. Faktet janë në anën tonë, ”tha ai. “Ky ishte një mashtrim masiv.”

VERITAS.COM.AL/