Dhjetëra mijëra pasagjerë janë përçarë nga dy drone që po fluturonin mbi fushën e fluturimeve në një aeroportet më të ngarkuar në Mbretërinë e Bashkuar, Gatwick.

Autostrada për në aeroportin Gatwick është e mbyllur që të mërkurën në mbrëmje, ndërsa mjetet fluturuese kanë fluturuar me shpejtësi mbi fushën e avionëve.

Polisia e Sussex tha se nuk kishte ndonjë lidhje me terrorin, por ishte një ‘akt i menduar’ për të krijuar rrëmujë, duke përdorur drone ‘industrialë të specifikuar’.

Rreth 110, 000 pasagjerë në 760 fluturime do të udhëtonin ditën e Enjte. Rrëmuja mund të zgjasë ‘disa ditë’.

Një burim nga kompania ajrore i tha BBC se fluturimet janë anuluar deri të paktën ora 19:00 GMT.

Aeroporti këshilloi se autostrada që autostrada të mos hapet ‘derisa të jetë e sigurt’.

Sekretari i Mbrojtjes i Britanisë, Gavin Williamson, ka konfirmuar se Ushtria është thërritur për të mbështetur Policinë Sussex.

Ai tha: “Forcat e armatosura janë vënë në gatishmëri dhe kjo nuk është gjë e zakonshme që të dislokojmë ushtrinë, por ne jemi aty për të asistuar dhe për të bërë gjithçka mund të bëjmë që ata të jenë në pozita për të hapur aeroportin sa më shpejt të jetë e mundur”.

Veritas.com.al/