Ka një “vend të veçantë në ferr” për politikanët e Britanisë së Madhe që mbështesin largimin nga BE, ka pohuar Eurocrati Donald Tusk, por një Brexiteer ja ka kthyer, duke e quajtur atë një “euro maniak i djallit” në këmbim.

Në një konferencë shtypi në Bruksel të mërkurën, Presidenti i Këshillit Europian këmbënguli që nuk mund të ketë rinegocim të marrëveshjes së tërheqjes teresisht jopopullore të kryeministres britanike Theresa May.

Duke dalë së bashku me kryeministrin irlandez globalist Leo Varadkar, Tusk tha se BE ishte duke u përgatitur për “fiasko të mundshme” të një Brexiti të pastër, duke pohuar se këmbëngulja e bllokut për të ashtuquajturën “backstop” ishte një çështje që nuk donte të “luanin bixhoz me paqen” ne kontinent.

“Unë po pyes veten se çfarë vendi të veçantë në ferr do te kete për ata që promovuan Brexit pa as një skicë plani se si ta cojnë perpara atë në mënyrë të sigurt”, tha ish kryeministri i Polonisë, përpara se të postojë komentin e tij në mediat sociale.

Ka pasur disa përgjigje ndaj vërejtjeve të Tusk, duke përfshirë thenien e Jean-Claude Juncker se ferri është në tokë, dhe në mënyrë specifike në Bashkimin Evropian, raporton Politico. Duke marrë një ton sardonic, Eurocrati i larte u tha gazetarëve të mërkurën pasdite: “Unë jam më pak katolik se miku im i mirë Donald. Ai beson fuqimisht në parajse dhe nga e kundërta në ferr. Unë besoj në parajse dhe kurrë nuk kam parë ferr, përveç [nga] gjate kohës kur po bëja punën time këtu. Është një ferr “.

Vërejtjet ne dukje te paraplanifikuara të Tusk, të cilat u tweetuan nga llogaria e tij në webin e mediave sociale, ndërsa ai i foli fjalët në konferencën për shtyp, nuk arritën të impresiononin politikanët mbështetës të Brexit në Britani, ku mesazhi provokoi disa zemërime.

Duke bere shaka për komentet menjëherë pas berjes së tyre, kreu irlandez Leo Varadkar, i cili ndau një podium me Tuskun në atë kohë, e paralajmëroi në komentet e kapura mbi një mikrofon të nxehtë: “Do t’ju japin telashe të tmerrshme në shtypin britanik për këtë.”

Të dy kanë qeshur ndersa Tusk u përgjigj: “po, e di”.

Përfaqësuesi i Brexiteers për Antrim në Irlandën e Veriut, deputeti Sammy Wilson, sulmoi shefin e Këshillit Europian për komentet e tij si një djallëzor, sfurk-mbajtes, eoro maniak, i cili “po bënte çmos për ta mbajtur Mbretërinë e Bashkuar të lidhur nga zinxhirët e burokracisë së BE-së dhe kontrollit “.

Wilson foli për Breitbart London pas komenteve të ferrit të Tusk dhe vuri në dukje se as Polonia e tij nuk donte që ai të ishte President i Këshillit Evropian dhe votoi kundër zgjedhjes së tij. Brexiteeri premtues tha: “Arroganca e Presidentit të Këshillit Evropian është e habitshme. Tusk dhe kabineti i tij e trajtojnë publikun britanik me përçmim dhe nuk arrijne ta përmbajnë përbuzjen e tyre për vullnetin e shprehur të Mbretërisë.

“Nuk duhet të habitemi. Në fund të fundit, ky është një njeri që ka një histori të injorimit të dëshirave të shteteve anëtare. Nëse ky është vendimi i Mbretërisë së Bashkuar për t’u çliruar nga kontrolli i BE-së ose opozita e vendit të tij për rizgjedhjen e tij si President “.

Pioneri i Brexit, Nigel Farage, gjithashtu iu drejtua mediave sociale për t’iu përgjigjur mesazhit të Tusk-ut, duke thënë: “Pas Brexit do të jemi të lirë nga kundërshtarët e pa zgjedhur, arrogante bullist si ti- tingëllon si parajse për mua”.

Breitbart London raportoi më parë mbi një fjalim anti-populist të organizuar nga figura eurofile në Poloni në nëntor, ku ai bëri thirrje për një audiencë të asaj që mediat shtetërore gjermane thoshin se përbëheshin nga ‘intelektualë dhe politikanë’ për të përmbysur qeverinë popullore konservatore të vendit.

VERITAS.COM.AL/