( FOTO: OLI SCARFF/AFP/Getty)

Nga: VICTORIA FRIEDMAN

Nigel Farage ka thënë se sistemi politik i “thyer” dhe “jashtë kontrollit” i Mbretërisë së Bashkuar duhet të sfidohet në një “revolucion politik paqësor” në mënyrë që britanikët të “fitojnë aftësinë e kombit tonë për të qenë demokratik”.

Duke ju drejtuar një turme në një tubim të Partisë Brexit në Flyde, të shtunën, Farage paralajmëroi se “ka diçka absolutisht thelbësore në lojë” përtej fushatës për zgjedhjet e Parlamentit Europian të 23 majit, qe shkon në nukël të demokracisë britanike.

“A mund të imagjinoni një vend afrikan, nëse atje do të kishte pasur zgjedhje apo një referendum që ishte rrëzuar? Shumë nga ata që gjenden në kampin e Remain do të kishin pasur atak avujsh, duke kërkuar që Kombet e Bashkuara të dërgoheshin atje dhe se demokracia duhet të fitonte “, tha Farage.

“Por këtu në vendin që ka pasur një parlament të vazhdueshëm që nga shekulli i trembëdhjetë … në vendin që ka nënën e parlamenteve, është në vendin tonë që procesi shumë demokratik është tradhëtuar me dashje nga një klasë politike që ka vepruar – sipas mendimit tim – në mënyrën më të turpshme, pothuajse tradhtare, “tha ai.

Ish udhëheqësi i UKIP formoi Partinë Brexit në fillim të këtij viti përpara se Kryeministrja Theresa May te thyente premtimet e Brexit, duke rezultuar që Britania e Madhe te tërhiqej në zgjedhjet e Parlamentit Europian.

Politikani euroskeptik veteran demonstroi se kishte te drejtë në muajt e fundit kur kryeministrja dy herë e vonoi Brexitin dhe përjashtoi largimin më 29 mars pa një marrëveshje pasi traktati i saj kontroversal miratuar nga BE u kundërshtua tri herë në Dhomën e Perfaqesuesve.

“Pra,ne po luftojmë këto zgjedhje, sepse jemi ne kembe dhe po luftojmë për vete parimin e demokracisë, për vetë parimin e vetëvendosjes dhe për atë gjë që brezat që erdhën para nesh bënë sakrifica te medha për ta mbrojtur”, Tha Brexiter-si.

“Ka të bëjë me demokracinë,” vazhdoi z. Farage. “Bëhet fjalë për lidhjen e besimit që duhet të ekzistojë midis qeverisë dhe njerëzve për një vend që të veprojë me sukses”, duke shtuar se sistemi aktual dypartiak, i dominuar nga Tory-t dhe Laburistet, është “thyer” dhe “nuk është më i përshtatshëm për të shërbyer. ”

Mungesa e respektit publik për dy partitë kryesore u luajt në zgjedhjet lokale të së enjtes, ku Tory humbi mbi 1.300 vota dhe ndërsa Labour pritej të fitonte rreth 400, por ata humbën gati 100. Aktivistët e Partisë Tory paralajmëruan se zemërimi mbi dështimin e qeverisë për të kryer Brexit kishte luajtur në fushatën me dyer të mbyllura, duke rezultuar që shumë votues të grisin kartat e tyre elektorale, duke shkruar në mesazhe Pro-Brexit dhe duke bërë thirrje për Kryeministren May qe të japë dorëheqjen.

Zoti Farage vazhdoi ti tregojë tubimit se sistemi dypartiak “nuk i shërben tjetër veçse vetes. Ne kemi një Parlament që është jashtë kontaktit me kombin. Ne kemi një shërbim civil që ka hequr dorë nga ndonjë ide për të qenë i pavarur dhe shumë prej tyre tani janë aktivistë Remain aktivë “.

Duke e quajtur sistemin politik të Britanisë së Madhe “të kalbur në thelb”, Farage u mblodh për një “revolucion politik paqësor” për të “fituar përsëri të drejtën tonë që ne lindje. Ne do të fitojmë kthimin e aftësisë se kombit tonë për të qenë demokratik “.

Partia Brexit aktualisht është duke bere sondazhe së pari në qëllimet e votimit të Parlamentit Europian dhe parashikohet që më shumë se gjysma e atyre që votuan Konservatoret në Zgjedhjet e Përgjithshme të 2017 do të votojnë për partinë në zgjedhjet e 23 majit.

Veritas.com.al/