Wimbledon, Angli (AP) – Novak Gjokoviç u bë i pari në 71 vjet që fitoi Wimbledon pasi u perball me “match points” në finale, duke u kthyer për të mundur Roger Federer të dielën në një tiebreaker 5-setësh të paprecedent.

Mezi duke ja dale të fitoje7-6 (5), 1-6, 7-6 (4), 4-6, 13-12 (3) pas gati pesë orëve fiks, të tensionuara dhe terrifikante, Gjokoviç mori kampionatin e tij të pestë në All England Club dhe të dytin rradhazi.

Ky triumf gjithashtu e beri Gjokoviçin te fitoje trofeun e tij të 16-të Grand Slam, duke e afruar më pranë të vetmeve përpara tij në historinë e tenisit: Federer me 20 dhe Rafael Nadal me 18.

Federer ka dominuar fushat e barit që në fillim të viteve 2000; ai ka fituar Wimbledon tetë herë që daton në 2003, dhe kjo ishte paraqitja e tij e 12-të në ndeshjen per titull. Por Djokoviç tani ishte 3-0 kundër Federer në finale dhe 4-0 kundër tij në pesë-sete.

Por kjo ishte ndryshe nga çdo lojë tjetër.

Veritas.com.al/