Nga: Robin Emmott dhe John Irish/

15, shkurt 2020

MYNIH (Reuters) – Sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo mbrojti të Shtunën rolin global të kombit të tij përkundër dyshimeve në Evropë, duke u zotuar se vlerat perëndimore do të mbizotëronin mbi dëshirat Ruse dhe Kineze për “perandori”.

Duke kërkuar të sigurojë Europianët e shqetësuar nga retorika “America first” e Presidentit amerikan Donald Trump, ambivalenca e tij mbi aleancën ushtarake të NATO-s dhe tarifat për mallrat evropiane, Pompeo tha se nuk kishte asnjë krizë në lidershipin Perëndimor.

“Jam i lumtur të raportoj se vdekja e aleancës transatlantike është ekzagjeruar rëndë. Perëndimi po fiton, dhe ne jemi duke fituar së bashku,” tha ai në një fjalim në Konferencën e Sigurisë së Mynihut, duke renditur hapat e SHBA për të mbrojtur demokracitë liberale.

Homologu Kinez i Pompeos, Wang Yi, e akuzoi atë se po thotë “gënjeshtra,të pabazuara në fakte” në lidhje me qëllimet e Pekinit.

Pompeo i është përgjigjur pjesërisht presidentit gjerman Frank-Walter Steinmeier, i cili të Premten akuzoi Shtetet e Bashkuara, Rusinë dhe Kinën se po e bëjnë botën më të rrezikshme.

Presidenti francez Emmanuel Macron i tha konferencës së liderëve ndërkombëtarë, ligjvënësve dhe diplomatëve se ai nuk ishte i befasuar nga fjalimi i Steinmeier dhe se i kishte pëlqyer.

“Ne nuk mund të jemi partneri më i ri i Shteteve të Bashkuara,” tha Macron, duke shtuar se ndërsa ai mbështeste NATO-n, Evropa duhej të ishte në gjendje të mbrohej nga kërcënimet në afersitë e saj dhe nganjëherë të vepronte në mënyrë të pavarur nga Uashingtoni.

“Jam i paduruar për zgjidhjet Evropiane,” tha Macron.

Vendimi i Trump për të hequr dorë nga marrëveshja bërthamore e Iranit 2015, si dhe marrëveshja e klimës në Paris, kanë minuar përparësitë Evropiane, ndërsa lëvizje të tilla si njohja e Jerusalemit si kryeqyteti i Izraelit kanë dobësuar diplomacinë Evropiane, thonë te dërguarit.

Pompeo mbrojti strategjinë e SHBA, duke thënë se Evropa, Japonia dhe aleatët e tjerë Amerikanë ishin bashkuar me Kinën, Iranin dhe Rusinë, pavarësisht “dallimeve taktike”.

Pompeo, megjithatë, përsëriti kundërshtimin e Uashingtonit ndaj tubacionit të gazit Nord Stream 2 në ndërtim midis Rusisë dhe Gjermanisë nën Detin Baltik, një projekt i mbështetur nga qeveria e kancelares gjermane Angela Merkel.

Duke përmendur aneksimin e Krimesë nga Rusia në vitin 2014, kërcënimet kibernetike të Iranit dhe shtrëngimit ekonomik nga Kina, Pompeo tha se ato vende ende “dëshironin perandori” dhe destabilizimin e sistemit ndërkombëtar të bazuar në rregulla.

Wang iu përgjigj Pompeos duke thënë: “Të gjitha këto akuza kundër Kinës janë gënjeshtra, jo të bazuara në fakte”.

Por ai shtoi se Pekini ishte i gatshëm të ulet me Uashingtonin për “dialog serioz” dhe të kërkojë një marrëdhënie më pak konfrontuese.

POLITIKA E SFIDES

Macron tha se politika e Perëndimit për të sfiduar Rusinë vitet e fundit kishte dështuar dhe,ndersa askush nuk dëshironte të ballafaqohej direkt me Moskën, e vetmja mundësi ishte të kishim një dialog më të ngushtë për të zgjidhur dallimet.

“Unë dëgjoj sfiden e të gjithë partnerëve tanë, nuk jam i çmendur, por e di që të qenit defiçent dhe i dobët … nuk është një politikë, është një sistem plotësisht joefikas,” i tha Macron konferencës.

“Ekziston një zgjedhje e dytë, e cila është të kërkosh dhe të fillosh një dialog strategjik sepse sot ne flasim gjithnjë e më pak, konfliktet shumohen dhe nuk jemi në gjendje t’i zgjidhim ato, shtoi ai.

Sekretari i Mbrojtjes së Sh.B.A-së, Mark Esper, i cili foli menjëherë pas Pompeos, përqendroi fjalët e tij vetëm te Kina, duke akuzuar Pekinin për një “strategji të gabuar” përmes firmës së telekomunikacionit Huawei.

“Është esenciale që ne si bashkësi ndërkombëtare të zgjohemi ndaj sfidave të paraqitura nga manipulimet Kineze të rendit të gjatë ndërkombëtar të bazuar në rregulla,” tha Esper.

Ai tha se nuk ishte tepër vonë për Britaninë, e cila muajin e kaluar tha se do t’i lejonte Huaweit një rol të kufizuar në ndërtimin e rrjeteve të saj 5G, të bente “dy hapa mbrapa”, por shtoi se ai ende duhej të vlerësonte vendimin e Londrës.

“Ne mund të kemi një strategji fituese nëse thjesht respektojmë rregullat ndërkombëtare që janë vendosur në vend për dekada … që respektojnë të drejtat e njeriut, që respektojnë sovranitetin”, tha ai.

VERITAS.COM.AL/