17 dhjetor (UPI) – Jeff Bridges do të marrë çmimin Cecil B. DeMille në Golden Globe Awards në 2019.

Deadline njoftoi se aktori 69-vjeçar do të nderohet në shfaqjen e çmimit vjetor më 6 janar në Beverly Hills, Kaliforni.

Foreign Press Association e Hollivudit është e nderuar që t’i japë çmimin Cecil B. deMille 2019 Jeff Bridges. Bridges,trupi brilant i zhanreve të ndryshme te aktoreve te veprimit ka kapur zemrat dhe mendjet e publikut për më shumë se gjashtë dekada, “tha në një deklaratë presidenti i HFPA, Meher Tatna.

“Mezi presim të festojmë ‘the Dude’ dhe karrieren e tij të jashtëzakonshme dhe arritjet filantropike në Golden Globe Awards,” shtoi ai, duke ju referuar rolit ikonik të Bridges si The Dude ne The Big Lebowski”.

Shoqata e Shtypit të Jashtëm të Hollivudit konfirmoi lajmet në një tweetim të hënën në faqen zyrtare ne Twitter të Golden Globe Awards.

“Dhe marrësi i 2019 #GoldenGlobes Cecil B. deMille Award është Jeff Bridges! (@ TheJeffBridges) # Globes76, “lexon postimi.

Çmimi Cecil B. DeMille u jepet njerëzve që kanë patur një impakt të qëndrueshëm në industrinë e argëtimit. Oprah Winfrey mori çmimin e 2018, me George Clooney, Robert De Niro dhe Jodie Foster midis marrësve të tjerë të mëparshëm.

Bridges ka bërë debutimin e tij në ekranin e madh në filmin Halls of Anger ne 1970, dhe ka aktruar në filma të tillë si Thunderbolt and Lightfoot, Starman, The Contender, Crazy Heart True Grit dhe Hell or High Water.Ka në program të aktrojë në një film të ri te Reed Morano me Diane Lane

Veritas.com.al/