Imran Khan sot ka shpallur fitoren si kryeministër i Pakistanit në zgjedhjet e përgjithshme.

Cili është politikani ‘surprizë’ i Pakistanit?

Për 26 vjet, arritja më e madhe e Imran Khan ishte fitorja në Kampionatin Botëror të Cricket 1992 ne Pakistan. Zgjedhjet e përgjithshme të 25 korrikut mund të kenë eklipsuar atë më të madhen e triumfeve. Qe Khan doli nga votimi historik i së mërkurës, si kryeministri i ardhshëm i mundshëm i Pakistanit përfshin një kthesë të jashtëzakonshme në fatet e tij politike.

Që kur ai formoi Partinë e tij të Pakistanit Tehreek-e-Insaf ose Lëvizja për Drejtësi në vitin 1996, Khan ka mbetur, në rastin me te mirë, një nga ekscentrikët më të preferuar të politikës pakistaneze, një kundërshtar i errët, i cili asnjëherë nuk u konsiderua as midis 50 politikanëve kryesorë të vendit. Por të enjten, ndërsa rezultatet jozyrtare u përputhen nga mijëra vendvotime në Pakistan, ishte e qartë se heroi i cricket është tani një krah zogu larg së bëri kryeministër i 19-të i Republikës Islamike.

 

Kthesa e tij politike është pabesueshmerisht po aq radikale sa ajo personale.

Khan, tani 65 vjeç, u rrit në një familje të klasës mesatarisht-te larte në Lahore dhe u arsimua në Kolegjin Aitchison, konsiderohet ekuivalenti Pakistanez i Eton-it, përpara se të dërgohej në Angli për të studiuar në Royal Grammar School, High Wycombe dhe më pas në Oksford për të studiuar filozofi, politikë dhe ekonomi.

Veritas.com.al/